"לטפל בזקנים זה מקצוע חשוב"

פיילוט ראשון מסוגו להכשיר נשים ערביות לעבודה בסיעוד

מאת: נורית וורגפט, הארץ, 7.11.2017

עבדה מעשית למשתתפות הקורס, 29.9.2017

קורס ייחודי חדש מכשיר נשים ערביות לטיפול סיעודי בזקנים. הן מרוצות והביקוש גבוה, אבל המשך המימון הממשלתי בסכנה

למאמר בהארץ

סלמה אגבריה מאום אל־פחם רצתה ללמוד להיות אחות, אבל זה לא הסתייע. עם השנים היא זנחה את החלום, הקימה משפחה והלכה לעבוד כסייעת בגן ילדים. אך כשראתה פרסום על קורס בערבית למטפלות בזקנים סיעודיים, עזבה את ילדי הגן בלי לחשוב פעמיים. היא בת 40, אם לשלושה, ובשנים האחרונות בת לאב סיעודי בן 73. "תמיד רציתי ללמוד, וזאת היתה הזדמנות בשבילי", היא אמרה השבוע.

הקורס שאגבריה השתתפה בו הוא קורס ייחודי להכשרת כוחות עזר למוסדות גריאטריים, שנפתח בעקבות התחקירים של אריאלה שטרנבך (ב"ידיעות אחרונות") על התעללות ממוסדת, והתיעוד של התעללות בזקנים בערוץ 2. הדברים פורסמו לפני פחות משנה (אבל מי זוכר), ובאותה הזדמנות נחשפו גם תנאי ההעסקה העלובים של העובדים במוסדות לזקנים: שכר רצפה, בלי אופק קידום ובלי הערכה מקצועית.

אחר כך פורסמו הנתונים על מצוקת כוח אדם במוסדות (נו בטח, עם תנאי עבודה כאלה). חסרים בהם אלפי עובדים. ארגון בתי אבות (א.ב.א) פנה לממשלה ודרש לבטל את האיסור על העסקת עובדים זרים בבתי אבות, כדי למלא את מצבת כוח האדם. ארגון העובדים "מען", שפועל לקדם תעסוקה של נשים ערביות, הציע במקום זאת להכשיר נשים שמחפשות עבודה מסודרת, כדי לצמצם את המצוקה.

על רקע השערורייה ההיא, ההצעה התקבלה בברכה, ומשרד הבריאות אף השתתף במימון קורס פיילוט, שהתחיל בחודש יולי. אגבריה וחברותיה למדו את היסודות התיאורטיים של טיפול באנשים מבוגרים סיעודיים (72 שעות), והתנסו בעבודה במוסדות (48 שעות). ככלל, בתי אבות אמורים להכשיר בעצמם את עובדיהם, אך ההכשרה הזאת היא לעתים קרובות אינסטרומנטלית ובסיסית ביותר. הקורס בשפה הערבית התקיים בבית החולים הלל יפה, מה שתרם לאטרקטיביות שלו. "כשחברות שואלות, אני אומרת להן שזה טיפול וזה חשוב כמעט כמו אחות", אומרת אגבריה.

כשהקורס הסתיים, בסוף ספטמבר, כבר היתה רשימת המתנה למחזור הבא, שייפתח בסוף החודש. ואולם, לאנשי "מען" נאמר, כי ייתכן שאחרי הקורס הזה משרד הבריאות לא יוכל להשתתף עוד במימון. אמאני קעדאן מ"מען" אמרה, שזאת תהיה החמצה של "אפשרות לעשות משהו שהוא טוב לנשים הערביות וטוב לזקנים בבתי אבות". בארגון חששו, שנשים לא ירצו לנסוע ללימודים ויסתייגו ממקצוע שנדרשת בו עבודה במשמרות, לעתים רחוק מהבית, "אבל להפתעתנו, הביקוש היה עצום, מההתחלה", היא אומרת. המשתתפות גם לא נרתעו מהעבודה המעשית שהתנסו בה, ולדברי קעדאן, "הבוגרות מלאות תקווה, וחלקן כבר מצאו עבודה".

לכאורה, קשה לחשוב על קורס שההוצאות עליו נמוכות יותר, וקשה לדעת אם קשיי המימון קשורים לכך שפרשת ההתעללות ירדה (בינתיים) מעל סדר היום, או ללחצים של מנהלי בתי אבות להעסיק עובדים זרים.

ח"כ איציק שמולי מהעבודה, יו"ר שותף בשדולת הגמלאים בכנסת, אמר ש"אפשר לממש כאן שתי מטרות חברתיות במהלך אחד: מתן מענה מקצועי לקשישים הסיעודיים, ועידוד תעסוקה בקרב נשים ערביות, ותהא זו הפקרות לבלום את זה". הוא קרא למשרד הבריאות לקדם את רפורמת הסיעוד הממלכתי.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה, כי הוא "שותף לקידום כוח אדם איכותי לטיפול בקשישים וקידום אוכלוסיות מוחלשות", וכי בסוף נובמבר ייפתח קורס ב"הלל יפה" להכשרתן של 30 נשים מבאקה אל־גרביה וג'סר א־זרקה לעבודה ככוחות עזר במוסדות גריאטריים, והמשרד ישתתף במימונו.

אגבריה אומרת, שמאז תחילת הקורס ביולי, היא הוצפה בבקשות של חברות, שתיתן להן את הטלפון של מארגני הקורס, ועכשיו אפילו יותר. היא עצמה מחפשת עבודה בתחום, בחדרה או בעפולה, וברור לה שתמצא. "העבודה זה צורך נפשי בשבילי, ולטפל בזקנים זה מקצוע חשוב", היא אומרת, "אני רוצה לעבוד ואני רוצה להתקדם בעבודה".

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות