"לטפל בזקנים זה מקצוע חשוב"

פיילוט ראשון מסוגו להכשיר נשים ערביות לעבודה בסיעוד

מאת: נורית וורגפט, הארץ, 7.11.2017

עבדה מעשית למשתתפות הקורס, 29.9.2017

קורס ייחודי חדש מכשיר נשים ערביות לטיפול סיעודי בזקנים. הן מרוצות והביקוש גבוה, אבל המשך המימון הממשלתי בסכנה

למאמר בהארץ

סלמה אגבריה מאום אל־פחם רצתה ללמוד להיות אחות, אבל זה לא הסתייע. עם השנים היא זנחה את החלום, הקימה משפחה והלכה לעבוד כסייעת בגן ילדים. אך כשראתה פרסום על קורס בערבית למטפלות בזקנים סיעודיים, עזבה את ילדי הגן בלי לחשוב פעמיים. היא בת 40, אם לשלושה, ובשנים האחרונות בת לאב סיעודי בן 73. "תמיד רציתי ללמוד, וזאת היתה הזדמנות בשבילי", היא אמרה השבוע.

הקורס שאגבריה השתתפה בו הוא קורס ייחודי להכשרת כוחות עזר למוסדות גריאטריים, שנפתח בעקבות התחקירים של אריאלה שטרנבך (ב"ידיעות אחרונות") על התעללות ממוסדת, והתיעוד של התעללות בזקנים בערוץ 2. הדברים פורסמו לפני פחות משנה (אבל מי זוכר), ובאותה הזדמנות נחשפו גם תנאי ההעסקה העלובים של העובדים במוסדות לזקנים: שכר רצפה, בלי אופק קידום ובלי הערכה מקצועית.

אחר כך פורסמו הנתונים על מצוקת כוח אדם במוסדות (נו בטח, עם תנאי עבודה כאלה). חסרים בהם אלפי עובדים. ארגון בתי אבות (א.ב.א) פנה לממשלה ודרש לבטל את האיסור על העסקת עובדים זרים בבתי אבות, כדי למלא את מצבת כוח האדם. ארגון העובדים "מען", שפועל לקדם תעסוקה של נשים ערביות, הציע במקום זאת להכשיר נשים שמחפשות עבודה מסודרת, כדי לצמצם את המצוקה.

על רקע השערורייה ההיא, ההצעה התקבלה בברכה, ומשרד הבריאות אף השתתף במימון קורס פיילוט, שהתחיל בחודש יולי. אגבריה וחברותיה למדו את היסודות התיאורטיים של טיפול באנשים מבוגרים סיעודיים (72 שעות), והתנסו בעבודה במוסדות (48 שעות). ככלל, בתי אבות אמורים להכשיר בעצמם את עובדיהם, אך ההכשרה הזאת היא לעתים קרובות אינסטרומנטלית ובסיסית ביותר. הקורס בשפה הערבית התקיים בבית החולים הלל יפה, מה שתרם לאטרקטיביות שלו. "כשחברות שואלות, אני אומרת להן שזה טיפול וזה חשוב כמעט כמו אחות", אומרת אגבריה.

כשהקורס הסתיים, בסוף ספטמבר, כבר היתה רשימת המתנה למחזור הבא, שייפתח בסוף החודש. ואולם, לאנשי "מען" נאמר, כי ייתכן שאחרי הקורס הזה משרד הבריאות לא יוכל להשתתף עוד במימון. אמאני קעדאן מ"מען" אמרה, שזאת תהיה החמצה של "אפשרות לעשות משהו שהוא טוב לנשים הערביות וטוב לזקנים בבתי אבות". בארגון חששו, שנשים לא ירצו לנסוע ללימודים ויסתייגו ממקצוע שנדרשת בו עבודה במשמרות, לעתים רחוק מהבית, "אבל להפתעתנו, הביקוש היה עצום, מההתחלה", היא אומרת. המשתתפות גם לא נרתעו מהעבודה המעשית שהתנסו בה, ולדברי קעדאן, "הבוגרות מלאות תקווה, וחלקן כבר מצאו עבודה".

לכאורה, קשה לחשוב על קורס שההוצאות עליו נמוכות יותר, וקשה לדעת אם קשיי המימון קשורים לכך שפרשת ההתעללות ירדה (בינתיים) מעל סדר היום, או ללחצים של מנהלי בתי אבות להעסיק עובדים זרים.

ח"כ איציק שמולי מהעבודה, יו"ר שותף בשדולת הגמלאים בכנסת, אמר ש"אפשר לממש כאן שתי מטרות חברתיות במהלך אחד: מתן מענה מקצועי לקשישים הסיעודיים, ועידוד תעסוקה בקרב נשים ערביות, ותהא זו הפקרות לבלום את זה". הוא קרא למשרד הבריאות לקדם את רפורמת הסיעוד הממלכתי.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה, כי הוא "שותף לקידום כוח אדם איכותי לטיפול בקשישים וקידום אוכלוסיות מוחלשות", וכי בסוף נובמבר ייפתח קורס ב"הלל יפה" להכשרתן של 30 נשים מבאקה אל־גרביה וג'סר א־זרקה לעבודה ככוחות עזר במוסדות גריאטריים, והמשרד ישתתף במימונו.

אגבריה אומרת, שמאז תחילת הקורס ביולי, היא הוצפה בבקשות של חברות, שתיתן להן את הטלפון של מארגני הקורס, ועכשיו אפילו יותר. היא עצמה מחפשת עבודה בתחום, בחדרה או בעפולה, וברור לה שתמצא. "העבודה זה צורך נפשי בשבילי, ולטפל בזקנים זה מקצוע חשוב", היא אומרת, "אני רוצה לעבוד ואני רוצה להתקדם בעבודה".

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות