לוחמים לשלום וארגון העובדים מען בפניה לשמונה ראשי ערים: דרשו מחברת "טל אל איסוף ומחזור" לעצור את זיהום הסביבה וניצול העובדים הפלסטינים

הודעה לעיתונות   28.6.2015

"לא יעלה על הדעת שמחזור לטובת שמירה על הסביבה ייעשה במחיר של זיהום סביבה אחרת"

מעיין  רחמים (לוחמים לשלום) ויותם פרנק (פעיל מען) בכניסה לבניין עיריית גבעתיים
מעיין רחמים (לוחמים לשלום) ויותם פרנק (פעיל מען) בכניסה לבניין עיריית גבעתיים

תנועת לוחמים לשלום וארגון העובדים מען פנו היום (ראשון, 28.6) לשמונה ראשי ערים בדרישה לבחון את ההתקשרות עם חברת "טל אל – איסוף ומחזור בע"מ" הפועלת באזור התעשייה ניצני שלום מעבר לקו הירוק, תוך פגיעה באיכות הסביבה וזכויות העובדים של הפלסטינים המועסקים בה.

הארגונים שלחו היום מכתב לראשי הערים ירושלים, גבעתיים, חולון, רמת גן, אשדוד, כפר סבא, נתניה ומ.א. עמק יזרעאל – שמונה רשויות מקומיות המשתמשות בשירותי טל אל לאיסוף מחזור הנייר של תושבי העיר. הפעילים אף הגיעו לעיריית גבעתיים, שהיא הרשות המקומית בעלת היקף המחזור הגבוה ביותר באמצעות חברת טל אל, על מנת להגיש את המכתב באופן אישי לרן קוניק, ראש העירייה ולוודא שהנושא יגיע לידיעתו באופן אישי.

אזור התעשייה ניצני שלום, בו ממוקמת חברת טל אל, נמצא מחוץ לשטח הריבוני של ישראל – סמוך לחומת ההפרדה ליד העיר טול כרם. "למרות שאזור התעשייה הזה הוקם כמודל לשיתוף פעולה אזורי, הוא הפך להיות אחד הסמלים הבולטים לניצול מחפיר של עובדים, לזיהום סביבה לא מבוקר ולהפרת זכויות אדם.", נאמר במכתב הארגונים. " מפעלים ומעסיקים רבים בניצני שלום מנצלים את מיקומו של אזור התעשיה מעבר לקו הירוק כדי לטעון שחוקי העבודה והסביבה של מדינת ישראל לא חלים עליהם. תושבי עמק חפר וטולכרם הסמוכים סובלים יחד מזיהום אוויר וזיהום מים. ביקור שלנו ושל עיתונאים שונים באזור העלה כי עבור עובדים רבים המקום מתנהל כמו מחנה עבודה בתנאי מאסר ולא כמו אזור תעשייה."

יתר על כן, "לאחרונה התלוננו עובדי טל-אל כי המפעל מחייב אותם לחתום על חוזה לפיו הם מוותרים על זכויותיהם מכוח חוקי העבודה הישראלים, וזאת כתנאי להמשיך בעבודה. במקום לאמץ את החלטת בג"ץ גבעת זאב משנת 2007 (שקבעה פה אחד כי יש להשוות תנאי עבודה של פלסטינים וישראלים העובדים שכם אל שכם) מתאמצים המפעלים באזור התעשייה ניצני שלום לטעון כי החלטה זו אינה חלה עליהם, ובינתיים, בשטח, מפעילה הנהלת המפעל לחץ על 80 מעובדיה לחתום על חוזה אישי לפיו הבסיס החוקי להעסקתם הוא החוק הירדני משנת 1965."

לפיכך, מבקשים הארגונים מהעיריות לדרוש ממפעל המחזור טל אל "שקיפות ועמידה בקריטריונים של דאגה לסביבה כתנאי להתקשרות עמו, וכך לאותת למפעל זה ולמעסיקים אחרים שיש דין בישראל."

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות