כולם מפחדים מכולם

יתה זו פגישה יוצאת דופן: שבע אמניות ופעילות חברתיות יהודיות ו- 12 נשים ערביות עובדות ישבו סביב שולחן עמוס כל טוב, בסניף של ארגון העובדים מען בבאקה אל-ג’רביה, ושוחחו. למרות העובדה שנשים ערביות ויהודיות חיות באזורים נפרדים ולא נפגשות בדרך כלל, למרות ההבדלים הגדולים באורח החיים והלבוש, ולמרות מחסום השפה, לא חסרו חיוכים, פרצי צחוק, ומחמאות הדדיות.
פאטמה אבו רומי
פאטמה אבו רומי: פורטרט עצמי , 2013. גרפיט ושמן על נייר, 40×60 ס”מ.

יתה זו פגישה יוצאת דופן: שבע אמניות ופעילות חברתיות יהודיות ו- 12 נשים ערביות עובדות ישבו סביב שולחן עמוס כל טוב, בסניף של ארגון העובדים מען בבאקה אל-ג’רביה, ושוחחו. למרות העובדה שנשים ערביות ויהודיות חיות באזורים נפרדים ולא נפגשות בדרך כלל, למרות ההבדלים הגדולים באורח החיים והלבוש, ולמרות מחסום השפה, לא חסרו חיוכים, פרצי צחוק, ומחמאות הדדיות.

עוזרת טבחית בת 37 ואם ל-5 ילדים, הפתיעה את כולן כשסיפרה מדוע כל כך חשובים לה המפגשים עם נשים יהודיות. “אני עובדת במטבח של בית חולים עם יהודים, ובזמן צוק איתן שמתי לב שפתאום אני מפחדת מהם והם מפחדים ממני. פעם אחת נפלו כמה סירים ברעש גדול, וכולם חשבו שזו פצצה של חמאס וקפצו עד התקרה, וגם אני נורא נבהלתי. אח”כ צחקנו ביחד על עצמנו, הרי כולנו בעצם רוצים רק לחיות בשקט ובשלווה. אנחנו לא אויבים, זה המנהיגים משני הצדדים שמסבכים אותנו”.

הפגישה התרחשה על רקע התצוגה הקרובה של תערוכת “לחם ושושנים”, תערוכת מכירת אמנות שתתקיים זו השנה התשיעית בקסטיאל ِ As Isבתל אביב בסוף דצמבר, אשר הכנסותיה הן קודש לפרויקט נשים ועבודה של ארגון העובדים מען. מטרת הפגישה היתה ליצור הכרות בין האוצרות והאמניות הפעילות בתערוכה, לבין קהל היעד של המכירות, עובדות ערביות, בעיקר בחקלאות, המאוגדות במען. התערוכה נערכת באווירה ססגונית בגלל מגוון היצירות העצום והבאז שהיא יוצרת. המבקרים ואספני האמנות הם בעלי דעות פוליטיות מקוטבות, אך כולם תומכים במטרת התערוכה”, אמרה שרון ליאור, אמנית פעילה בארגון התערוכה.

לאחר דברי פתיחה של מיכל שורץ האחראית על פורום הנשים של מען ושל וופא טיארה האחראית על הפרויקט נשים ועבודה של מען במשולש, הציגה כל משתתפת את עצמה. היו שם 11 נשים המשתתפות בחוג להעצמת נשים של מען, המתמודדות עם התנגדות בסביבתן הקרובה ליציאה לעבודה מחוץ לכפר ולהשתתפות בחוג העצמה, מלבד לקשיים הכרוכים בעבודה ובניהול משק בית. הנשים הערבית דיברו בכנות ובהתלהבות על השינוי הגדול שחל בהן בעקבות יציאתן לעבודה בשכר הוגן ויחס ראוי, ובעיקר על השינוי המהפכני שסדנאות ההעצמה חוללו בחייהן.

ו. רווקה בת 22, שאמרה שהיא לא ממהרת להתחתן, ספרה: “אבי מאוד התנגד ליציאתי לעבודה מחוץ לכפר, ולא דבר אתי כמה ימים. אני התעקשתי להמשיך למרות שהחרם שהוא הטיל עלי כאב לי מאוד. אחרי כמה ימים הוא התרצה, והחיים חזרו למסלולם”. היא עובדת בחקלאות, ומאד מרוצה מהיחס של המעביד היהודי, שגם משלם כחוק בניגוד למעסיקים ערבים שמשלמים פחות ממחצית משכר המינימום, וגם היחס שלו לעובדות מתחשב. “השכר הנמוך והיחס המשפיל של מעסיקים ערבים הם פועל יוצא משתיקתן של הנשים, שאינן מעזות להרים ראש כנגד האפליה הזו, וגם של התנגדות הגברים לכך שנשים יעבדו מחוץ לכפר, גם אם ירויחו פחות מחצי מאלו שעובדות בכפר”, היא אומרת. פגישות ההעצמה הן צורך: ”רק כאן אני יכולה לדבר ולהיות מי שאני באמת, בכל מקום אחר אני צריכה לשתוק ולהתנהג בהתאם לכללים”.

גם ד. אם ל-6 ילדים העובדת מזה 6 שנים במשתלה באמצעות מען הפתיעה. ”אני עובדת עם פועלת חקלאות יהודיה, התידדנו, והיא מלמדת אותי עברית בעבודה, ומציירת לי מושגים שאני לא מבינה. היא גם רצתה לבוא לפגישה, אבל בסוף לא הגיעה.” ד. גם סדרה לבעלה עבודה בגינון. “השעתיים האלו של פגישות ההעצמה, הן השעתיים היחידות שאני מקדישה לעצמי במשך השבוע, בלי שאני צריכה לשרת ולהתחשב בצרכים של האחרים. לכן אני לא אוותר על הפגישות האלו בשום תנאי”, היא אומרת.

גלי פבר הצטרפה לאחרונה לצוות “לחם ושושנים” למשך 4 חודשים כאחראית על הפקת התערוכה, וזוהי פגישתה הראשונה עם העובדות הערביות. “גם אני תמיד מוצאת את עצמי עובדת בפרויקטים זמניים או במספר עבודות במקביל, ולכן אני מאוד מזדהה עם הקושי שתואר מחוסר הרצף התעסוקתי. זהו מפעל הכרחי וחשוב“, העירה גלי על פרויקט נשים ועבודה של מען, “ואני מאוד מתרגשת מהחוכמה והרגישות של העובדות, ומהיכולת שלהן להתמודד עם הלחצים החברתיים הקשים המופעלים עליהם”.

דבריה שקפו את תחושת האורחות שכללו גם יארה מאייר מהצוות של מען בתל אביב, את הדס סבירסקי פסיכולוגית ופעילה חברתית, מיקי הראל, אמנית המשתתפת בתערוכה ופעילה במען; ויעל גלבוע, רקדנית ויוצרת סרטים; כולן הביעו את רצונן להמשיך עם המפגשים, וזכו ל”אהלן וסהלן” חם.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות