יולי השחור: 11 הרוגים בתאונות עבודה – פי שתיים מהממוצע החודשי

כל עובד שנהרג בתאונה הוא קרבן של רשלנות שמשאיר את משפחתו וקרוביו מול תהום שאין לגשר עליה. אבל 11 הרוגים בחודש אחד – זו כבר מציאות של רשלנות ממוסדת שחייבים לשים לה קץ.

blackjulyכל עובד שנהרג בתאונה הוא קרבן של רשלנות שמשאיר את משפחתו וקרוביו מול תהום שאין לגשר עליה. אבל 11 הרוגים בחודש אחד – זו כבר מציאות של רשלנות ממוסדת שחייבים לשים לה קץ.

לפי רישום שעורך ממונה הבטיחות חסן שולי בשיתוף עם ארגון העובדים מען בדף הפייסבוק "בטיחות בבניין" נספרו בחודש יולי האחרון 11 הרוגים בתאונות עבודה קטלניות מתוכם 5 בענף הבניין – שהוא כתמיד הקטלני ביותר. – קובץ אקסל עם סטטיסטיקה מדוייקת מצורף) מדובר בגידול של יותר מפי שניים מהממוצע החודשי של כ-5 עובדים (60 בשנה) בכל ענפי הכלכלה. גם בענף הבניין היתה בחודש זה עליה דרמטית לעומת הממוצע של שנת 2011 שכאמור היה גבוה במיוחד (סה"כ הרוגים בשנה זו בענף הבניין היו 38 – קרי ממוצע של 3.1 הרוג בחודש).

אחד העובדים שנהרג הוא לוטפי מחאמיד מאום אלפחם (38) שנהרג בתאונה באתר בנייה ברחובות ביום א' 29.7 כתוצאה מנפילה מקומה 8 בבנין שנבנה. עובד נוסף שהיה קורבן לתאונה קטלנית הוא איוב אבו דאהש מפרדיס (39) שנהרג ביום 3.7 בעת שנפל מגובה באתר הבנייה של אצטדיון הכדורסל החדש של ירושלים במלחה.

שני העובדים האלו והאחרים שנהרגו ונפצעו ביולי השחור 2012 לא היו קרבנות יד המקרה או גזירת גורל. תאונות קטלניות שבהם נפגעים ונהרגים עובדים הן תוצאה ברורה של רשלנות והעדר פיקוח ומודעות. זוהי מציאות שניתן לשנותה. דוגמא לכך היא פעולה מאורגנת ומתוכננת שבצעו הרשויות בתחום תאונות הדרכים ואשר הביאה תוך שילוב של אמצעים טכנולוגיים, אכיפת תקנות והעלאת מודעות לירידה משמעותית בשעור ההרוגים והפצועים.

דוח חצי שנתי לשנת 2012, של הממונה על הבטיחות בתמ"ת בנושא תאונות עבודה מראה כי חלה ירידה לעומת שנה קודמת. אולם בשנת 2011 היה מספר ההרוגים בכלל ובענף הבניין בפרט גדול באופן משמעותי מהממוצע. מכאן שחלה חזרה אל הממוצע. ונכון היה לכתוב שלאור העליה בשנה שעברה צריך לבדוק שזה אינו מקרה אלא כוון אמיתי. יולי השחור מעיד כי אנחנו חוזרים למספרים הגבוהים של שנת 2011.

ענף הבניין בישראל מתאפיין בטכנולוגיות מיושנות, העדר כוח אדם יציב, ריבוי קבלני משנה בכל אתר, העדר פיקוח איגוד מקצועי ובטיחותי בשטח והעדר כל אפקט של הרתעה מצד הרשויות. בהעדר ענישה מרתיעה ומתאימה לא יהיה זה אפשרי לשנות את המצב. בכל האסונות שהוזכרו לא הועמד איש לדין. הפרקליטות איננה יוזמת כתבי אישום נגד אותם מנהלי עבודה , קבלנים ראשיים ומשניים, מהנדסים וממוני בטיחות שרשלנותם היא הגורמת לתאונות הקטלניות. יש יסוד סביר לסברה כי מצב זה הינו תוצאה של העבודה שרוב עובדי הכפיים המסכנים עצמם על הפיגומים בבניין הם זרים או ערבים.

ארגון העובדים מען מתריע מזה שנים על המצב הבלתי נסבל בענף הבניין. הגיע הזמן שעובדי הבנין ידרשו יחד עם ארגונים חברתיים, רשויות מקומיות ערביות שרבים מבניהם מועסקים בענף הבנין, ונציגי הציבור שינוי ביחס לענף הבניין. ארגון העובדים מען מצידו מוכן לשתף פעולה עם כל גורם שחורט על דגלו את הסיסמא של שיפור תנאי העסקתם של עובדי הבניין ומוכן לקחת על עצמו טיפול וסיוע במשפחות הנפגעים והנצחת שמם של ההרוגים. ארגון העובדים מען יזם בשנת 2010 קמפיין להעלאת המודעות בתחום הבטיחות בבניין בקרב עובדי בניין ערבים. היזמה כללה סדנאות בישובים הערבים, מסע פרסומי נרחב וכינוס מרכזי שנערך ביולי 2011 בנצרת.

לפרטים:

אסמא אגבריה זחאלקה, רכזת תחום בטיחות – ארגון העובדים מען 050-4330037

ניר נאדר, דובר ארגון העובדים מען – 050-6839443

לדף של ארגון העובדים מען בפייסבוק

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות