יולי השחור: 11 הרוגים בתאונות עבודה – פי שתיים מהממוצע החודשי

כל עובד שנהרג בתאונה הוא קרבן של רשלנות שמשאיר את משפחתו וקרוביו מול תהום שאין לגשר עליה. אבל 11 הרוגים בחודש אחד – זו כבר מציאות של רשלנות ממוסדת שחייבים לשים לה קץ.

blackjulyכל עובד שנהרג בתאונה הוא קרבן של רשלנות שמשאיר את משפחתו וקרוביו מול תהום שאין לגשר עליה. אבל 11 הרוגים בחודש אחד – זו כבר מציאות של רשלנות ממוסדת שחייבים לשים לה קץ.

לפי רישום שעורך ממונה הבטיחות חסן שולי בשיתוף עם ארגון העובדים מען בדף הפייסבוק "בטיחות בבניין" נספרו בחודש יולי האחרון 11 הרוגים בתאונות עבודה קטלניות מתוכם 5 בענף הבניין – שהוא כתמיד הקטלני ביותר. – קובץ אקסל עם סטטיסטיקה מדוייקת מצורף) מדובר בגידול של יותר מפי שניים מהממוצע החודשי של כ-5 עובדים (60 בשנה) בכל ענפי הכלכלה. גם בענף הבניין היתה בחודש זה עליה דרמטית לעומת הממוצע של שנת 2011 שכאמור היה גבוה במיוחד (סה"כ הרוגים בשנה זו בענף הבניין היו 38 – קרי ממוצע של 3.1 הרוג בחודש).

אחד העובדים שנהרג הוא לוטפי מחאמיד מאום אלפחם (38) שנהרג בתאונה באתר בנייה ברחובות ביום א' 29.7 כתוצאה מנפילה מקומה 8 בבנין שנבנה. עובד נוסף שהיה קורבן לתאונה קטלנית הוא איוב אבו דאהש מפרדיס (39) שנהרג ביום 3.7 בעת שנפל מגובה באתר הבנייה של אצטדיון הכדורסל החדש של ירושלים במלחה.

שני העובדים האלו והאחרים שנהרגו ונפצעו ביולי השחור 2012 לא היו קרבנות יד המקרה או גזירת גורל. תאונות קטלניות שבהם נפגעים ונהרגים עובדים הן תוצאה ברורה של רשלנות והעדר פיקוח ומודעות. זוהי מציאות שניתן לשנותה. דוגמא לכך היא פעולה מאורגנת ומתוכננת שבצעו הרשויות בתחום תאונות הדרכים ואשר הביאה תוך שילוב של אמצעים טכנולוגיים, אכיפת תקנות והעלאת מודעות לירידה משמעותית בשעור ההרוגים והפצועים.

דוח חצי שנתי לשנת 2012, של הממונה על הבטיחות בתמ"ת בנושא תאונות עבודה מראה כי חלה ירידה לעומת שנה קודמת. אולם בשנת 2011 היה מספר ההרוגים בכלל ובענף הבניין בפרט גדול באופן משמעותי מהממוצע. מכאן שחלה חזרה אל הממוצע. ונכון היה לכתוב שלאור העליה בשנה שעברה צריך לבדוק שזה אינו מקרה אלא כוון אמיתי. יולי השחור מעיד כי אנחנו חוזרים למספרים הגבוהים של שנת 2011.

ענף הבניין בישראל מתאפיין בטכנולוגיות מיושנות, העדר כוח אדם יציב, ריבוי קבלני משנה בכל אתר, העדר פיקוח איגוד מקצועי ובטיחותי בשטח והעדר כל אפקט של הרתעה מצד הרשויות. בהעדר ענישה מרתיעה ומתאימה לא יהיה זה אפשרי לשנות את המצב. בכל האסונות שהוזכרו לא הועמד איש לדין. הפרקליטות איננה יוזמת כתבי אישום נגד אותם מנהלי עבודה , קבלנים ראשיים ומשניים, מהנדסים וממוני בטיחות שרשלנותם היא הגורמת לתאונות הקטלניות. יש יסוד סביר לסברה כי מצב זה הינו תוצאה של העבודה שרוב עובדי הכפיים המסכנים עצמם על הפיגומים בבניין הם זרים או ערבים.

ארגון העובדים מען מתריע מזה שנים על המצב הבלתי נסבל בענף הבניין. הגיע הזמן שעובדי הבנין ידרשו יחד עם ארגונים חברתיים, רשויות מקומיות ערביות שרבים מבניהם מועסקים בענף הבנין, ונציגי הציבור שינוי ביחס לענף הבניין. ארגון העובדים מען מצידו מוכן לשתף פעולה עם כל גורם שחורט על דגלו את הסיסמא של שיפור תנאי העסקתם של עובדי הבניין ומוכן לקחת על עצמו טיפול וסיוע במשפחות הנפגעים והנצחת שמם של ההרוגים. ארגון העובדים מען יזם בשנת 2010 קמפיין להעלאת המודעות בתחום הבטיחות בבניין בקרב עובדי בניין ערבים. היזמה כללה סדנאות בישובים הערבים, מסע פרסומי נרחב וכינוס מרכזי שנערך ביולי 2011 בנצרת.

לפרטים:

אסמא אגבריה זחאלקה, רכזת תחום בטיחות – ארגון העובדים מען 050-4330037

ניר נאדר, דובר ארגון העובדים מען – 050-6839443

לדף של ארגון העובדים מען בפייסבוק

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות