ועדת הכנסת חושפת את כישלון הרפורמה במשטר היתרי הכניסה של עובדים פלסטינים לישראל

תשעה חודשים לאחר ההכרזה על הרפורמה במשטר ההיתרים המסדיר את כניסת עובדי בניין פלסטינים לישראל, דבר לא השתנה והעובדים ממשיכים לשאת על כתפיהם את תאוות הבצע של מתווכי ההיתרים.

ביום שני 13/9 הקדישה ועדת הכנסת לעובדים זרים בראשות ח"כ אבתיסאם מראענה (העבודה) ישיבה מיוחדת לדיון במצב של עובדי הבניין. נציגת עמותת "קו לעובד", עורכת הדין מיכל תג'ר, הציגה בפתיחת הישיבה תמונת מצב המבוססת על דו"ח העמותה מאפריל האחרון, והדגישה שמאז התחלת יישום הרפורמה בדצמבר 2020 לא היה כל שינוי בסחר ההיתרים ושרשתות הברוקרים עדיין מודיעות בפומבי כי הן מוכרות היתרים ואף אחד לא נוקט נגדם באמצעים הדרושים. עובדים שרוצים לעבוד בישראל נאלצים לשלם מדי חודש 2,500 שקלים עבור ההיתר גם עכשיו.

נציגת המינהל האזרחי, האחראי על נושא ההיתרים לאוכלוסייה הפלסטינית, אישרה בישיבה שלמרות הרפורמה, היא לא צופה כי תופעת סוחרי ההיתרים תמוגר. בלט בדבריה העדרה של כל התייחסות לצעדים משפטיים או אכיפתיים בהם נוקטות הרשויות או שבכוונתן לנקוט ביחס לעבריינים אלו. נציגת המנהל האזרחי הוסיפה כי היישומון שהיה אמור לאפשר לעובדים לתקשר ישירות עם מעסיקים אינו פעיל עדיין ולא ניתן להתחייב למועד הפעלתו. יש לציין שלפי ההודעה על הרפורמה בשעתו היה היישומון אמור להיות זמין בחודש יולי והובטח כי הפעלתו תקל מאד את הקשר בין עובדים ומעסיקים ותנטרל את כוחם של המתווכים.

מה שעלה בבירור מהדיון הוא העובדה שאין לרשויות כל תכנית וגם לא כוונה להילחם בעוול ממנו סובלים רבבות עובדים.

מען ארגון עובדים הביע את ספקותיו לגבי יעילות הרפורמה מהרגע הראשון. עמדתנו הייתה שכל עוד התנאי לקבלת היתר כניסה לישראל הוא אישור מהמעסיק, יימשכו הסדרי הכבילה, וכתוצאה תימשך פעילות סוחרי ההיתרים. הפתרון היחיד המבטיח עצירת סחר בהיתרים הוא ביטול משטר ההיתרים. אנו ממשיכים לקרוא לשחרר עובדים מהמערכת המדכאת של היתרים ולפתוח בפניהם את שוק העבודה ללא תנאי.

מקור: מחקר בנק ישר – המודעה פורסמה בפיסבוק בשנת 2018

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות