ועדת הכנסת חושפת את כישלון הרפורמה במשטר היתרי הכניסה של עובדים פלסטינים לישראל

תשעה חודשים לאחר ההכרזה על הרפורמה במשטר ההיתרים המסדיר את כניסת עובדי בניין פלסטינים לישראל, דבר לא השתנה והעובדים ממשיכים לשאת על כתפיהם את תאוות הבצע של מתווכי ההיתרים.

ביום שני 13/9 הקדישה ועדת הכנסת לעובדים זרים בראשות ח"כ אבתיסאם מראענה (העבודה) ישיבה מיוחדת לדיון במצב של עובדי הבניין. נציגת עמותת "קו לעובד", עורכת הדין מיכל תג'ר, הציגה בפתיחת הישיבה תמונת מצב המבוססת על דו"ח העמותה מאפריל האחרון, והדגישה שמאז התחלת יישום הרפורמה בדצמבר 2020 לא היה כל שינוי בסחר ההיתרים ושרשתות הברוקרים עדיין מודיעות בפומבי כי הן מוכרות היתרים ואף אחד לא נוקט נגדם באמצעים הדרושים. עובדים שרוצים לעבוד בישראל נאלצים לשלם מדי חודש 2,500 שקלים עבור ההיתר גם עכשיו.

נציגת המינהל האזרחי, האחראי על נושא ההיתרים לאוכלוסייה הפלסטינית, אישרה בישיבה שלמרות הרפורמה, היא לא צופה כי תופעת סוחרי ההיתרים תמוגר. בלט בדבריה העדרה של כל התייחסות לצעדים משפטיים או אכיפתיים בהם נוקטות הרשויות או שבכוונתן לנקוט ביחס לעבריינים אלו. נציגת המנהל האזרחי הוסיפה כי היישומון שהיה אמור לאפשר לעובדים לתקשר ישירות עם מעסיקים אינו פעיל עדיין ולא ניתן להתחייב למועד הפעלתו. יש לציין שלפי ההודעה על הרפורמה בשעתו היה היישומון אמור להיות זמין בחודש יולי והובטח כי הפעלתו תקל מאד את הקשר בין עובדים ומעסיקים ותנטרל את כוחם של המתווכים.

מה שעלה בבירור מהדיון הוא העובדה שאין לרשויות כל תכנית וגם לא כוונה להילחם בעוול ממנו סובלים רבבות עובדים.

מען ארגון עובדים הביע את ספקותיו לגבי יעילות הרפורמה מהרגע הראשון. עמדתנו הייתה שכל עוד התנאי לקבלת היתר כניסה לישראל הוא אישור מהמעסיק, יימשכו הסדרי הכבילה, וכתוצאה תימשך פעילות סוחרי ההיתרים. הפתרון היחיד המבטיח עצירת סחר בהיתרים הוא ביטול משטר ההיתרים. אנו ממשיכים לקרוא לשחרר עובדים מהמערכת המדכאת של היתרים ולפתוח בפניהם את שוק העבודה ללא תנאי.

מקור: מחקר בנק ישראל ספט' 2019 – המודעה פורסמה בפיסבוק בשנת 2018

עוד..

תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך »

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות