התמונה הקשה של אבטלת הנשים הערביות

נתוני הלמ"ס המצביעים על פערי השכר האדירים בין גברים לנשים ובין יהודים לערבים זכו לכותרות בולטות ויועלו לדיון דחוף בועדת הכספים של הכנסת. לא שהם לגמרי מפתיעים, אבל פרסומם מביך את ישראל גם מול עצמה וגם מול ארגון המדינות המפותחות, וחושף את נקודת התורפה שלה. פורסם בסלונה ב 7.11.2013

פורסם בסלונה ב 7.11.2013

נתוני הלמ"ס המצביעים על פערי השכר האדירים בין גברים לנשים ובין יהודים לערבים זכו לכותרות בולטות ויועלו לדיון דחוף בועדת הכספים של הכנסת. לא שהם לגמרי מפתיעים, אבל פרסומם מביך את ישראל גם מול עצמה וגם מול ארגון המדינות המפותחות, וחושף את נקודת התורפה שלה: ככל שהפערים גדלים, החלשים גוררים את ישראל אחורה, ומאיימים להוציא אותה מחוץ למועדון המדינות המפותחות. על כך נסב עיקר הדיון במסדרונות הממשלה.

הרבה פחות עניין מעוררת השאלה כיצד משפיעים הנתונים על מי שנמצאות בתחתית הטבלה – הנשים הערביות, ומה השלכותיהם. הנתונים מראים ששכרן הממוצע (כ- 5,000 ש’) מגיע ל- 2/3 משכרן של נשים יהודיות ול -40% משכרם של גברים יהודים. אולם הנתונים האלו לא חושפים את מלוא חומרת המצב, מאחר ורק 22% מהנשים הערביות משתתפות בשוק העבודה (לעומת כ60% מהנשים היהודיות), ורובן המכריע כלל אינן משתכרות. אין פלא שהאוכלוסיה הערבית, חמישית מכלל האוכלוסיה, מהווה כמעט מחצית מכלל העניים במשק.

איך משפיע המצב הזה על 320 אלף נשים שמתגוררות בכפרים ואינן מתפרנסות, על ילדיהן, על כלל החברה הערבית, ועל היחסים בין יהודים וערבים? נסיון של 8 שנים בהעצמת נשים ערביות חסרות מקצוע המתגוררות בכפרים, באמצעות שילובן בהעסקה ישירה בחקלאות ופגישות העצמה שבועיות, חושף תמונה קשה, שמחמירה עם חלוף הזמן.

 arab-car

ככל שאשה ערביה גדלה במשפחה יותר עניה (כ- 60% מהערבים הם עניים) סיכוייה להמשיך ללמוד פוחתים, וגובר הלחץ המשפחתי לחתן אותה בהקדם מאחר והיא נתפסת כנטל כלכלי על המשפחה, ותמשיך להתפס ככזו בעיני בעלה. לעיתים קרובות משפחתה מחליטה עבורה עם מי היא תתחתן ומתי, ואין לה שליטה על חייה. מצופה ממנה ללדת 9 חודשים אחרי החתונה, מה שסותם את הגולל על אפשרותה ללמוד או לרכוש מקצוע אחרי החתונה.

לא שהיה לה מלכתחילה מניע חזק ללמוד, מאחר וסיכוייה למצוא עבודה בכפר נמוכים, ויכולתה להגיע לעבודה מחוץ לכפר מוגבלת בגלל העדר תחבורה ציבורית, מחסור במעונות יום, ושליטה בלתי מספקת בעברית. גם אם תתגבר על כל המכשולים האלו ותצא לעבוד בחקלאות, בסעוד או בנקיון, רוב הסיכויים ששכרה יהיה מתחת למינימום וללא זכויות סוציאליות, מה שהופך את העבודה למשפילה ובלתי כדאית.

כך היא תקועה בבית בעל כורחה, ונגזר עליה לגדל משפחה ענייה. אין לה סדר יום קבוע או מטרה לשאוף אליה, אין לה מעמד בעיני משפחתה, והיא סובלת מתדמית עצמית נמוכה. התקשורת עם בעלה בעייתית, ואת תסכוליה היא פורקת על הילדים. לא פלא שהאלימות נגד נשים וילדים מתרחבת, והופכת בשנים האחרונות למגיפה חברתית שפוגעת בכל. היא מזניחה את עצמה ואת בריאותה, ועד גיל 35 היא תסבול מעודף משקל, יתר לחץ דם, סכרת ועצבים רופפים.

מצבה של האשה הערביה העניה משקף את מצבה של רוב החברה הערבית ומושך אותה אחורה. היא מודעת לחיים האחרים שחיים שכניה היהודים, כה קרובים אך מחוץ להשג ידה. התגובה היא הסתגרות, חשדנות ואיבה, פניה לדת, ואי אמון בעתיד של דו קיום עם השכנים היהודים. מחד ההזנחה והאדישות כלפי הערבים בישראל על רקע של עוני ואבטלה מחריפים הופכים את השאלה הזו לפצצת זמן מתקתקת. מאידך, פרופ’ יוג’ין קנדל, ראש המועצה החברתית כלכלית ליד משרד ראש הממשלה טוען כי העדרן של הנשים הערביות משוק העבודה מונע מכלכלת ישראל להמצא בין 15 הכלכלות הגדולות בעולם. הגיע הזמן שהמדינה תעבור משלב הדיבורים לשלב המעשים.

* מיכל שורץ היא אחראית על פרויקט "נשים וחקלאות" בארגון העובדים מען

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا








כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות