הקשר בין יבוא עובדים לריבית

פורסם במדור דעות דה-מרקר ב 24.2.14

החלטת בנק ישראל בסוף פברואר להפחית את הריבית במשק ל–0.75% היא איתות ברור לכך שהכלכלה הישראלית עומדת בפתחו של משבר. חרף הסכנה הברורה מכך שהפחתת הריבית תאיץ את בועת הנדל"ן, קבע בנק ישראל שהסכנה שבה נתונים הצמיחה, היצוא ויצירת מקומות העבודה גדולה יותר.

רפי מלניק, חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, הסביר כי לאור התחזקות השקל, המשבר העולמי והצמיחה החלשה, קיימת סכנה של מיתון ואבטלה – בעיקר אבטלת צעירים, שהיא לטענתו "חמורה יותר מסכנת מחירי הדיור הגבוהים". מלניק הצביע על כך שהגידול השנתי במספר המועסקים במגזר העסקי היה 1.9% בלבד ב–12 החודשים האחרונים, לעומת גידול של 4.3% בשירות הציבורי.

עובדים זרים
צילום: ניר כפרי

החלטת בנק ישראל משקפת הערכה שלפיה המשק הישראלי נכנס למשבר חמור – הערכה שנראית מוזרה לאור עמדת הממשלה, שכן שיעור האבטלה הוא הנמוך ביותר מבין מדינות OECD, ושר האוצר אף הודיע לא מכבר על ביטול העלאות המסים שתוכננו בטענה שתחזיות שליליות לא התממשו.

דומה, עם זאת, שאנשי בנק ישראל מבינים משהו שהממשלה מסרבת להכיר בו. לפי החלטת הבנק, המשק הישראלי אינו מייצר מקומות עבודה: "עיקר הגידול המתון שחל בשנתיים האחרונות במספר המשרות במגזר העסקי נובע מגידול במספר המשרות של עובדים לא־ישראלים; מספר המשרות של ישראלים לא גדל בתקופה זו". בשנתיים האחרונות נוספו למגזר העסקי 47 אלף משרות, אלא שיותר מ–25 אלף מהן (53.5%) נתפסו בידי "עובדים זרים חוקיים" – קרי עובדים שיובאו באישור מהממשלה ובהסכמתה.

משמעות הנתונים פשוטה: אף שהמשק נכנס למיתון; אף שהכלכלה העולמית מדשדשת וגורמת לירידה ביצוא; אף שהמגזר העסקי מייצר מעט מקומות עבודה – ועוד לא דיברנו על השכר ועל היציבות בתעסוקה – ממשיכה הממשלה להתיר יבוא מסיבי של עובדים. בנוסף למספר בלתי מוגבל של עובדי סיעוד, הגדילה הממשלה באחרונה את מספר העובדים הזרים בחקלאות ל–25 אלף.

בדיון שהתקיים בחודש שעבר בוועדת הכנסת לעובדים זרים התייצבו נציגי משרד השיכון והביעו תמיכה בדרישת התאחדות הקבלנים לייבא עוד 34 אלף עובדים מסין לענף הבניין. מגמה זו של יבוא מסיבי של עובדים מנוגדת להמלצות הוועדות המקצועיות, ואף אינה מתיישבת עם היעדר האפשרות של המשק לקלוט כוח אדם נוסף.

יותר ממחצית מקומות העבודה שנוצרו במגזר העסקי בשנתיים האחרונות נתפסו בידי עובדים זרים, שחברות כוח אדם גוזרות עליהם קופונים של עשרות אלפי דולרים כל אחד, על חשבון אזרחי ישראל שנידונים לאבטלה או נדרשים לקבל עצמם עבודה בתנאי שכר ירודים עקב תחרות בלתי שווה עם עובדים המועסקים בתנאי כבילה וניצול.

קחו לדוגמה את סוגיית הנשים הערביות. אין מחלוקת בין הממשלה לבנק ישראל על הצורך להגדיל באופן דרמטי את שיעור השתתפותן בשוק העבודה. הממשלה אף הקצתה לכך מאות מיליוני שקלים ושמה לה למטרה להביא את שיעור הנשים הערביות העובדות מ–27% כיום ל–40% ב–2020. אלא שכאן נכנס לפעולה מדי שנה לובי רב עוצמה של חברות כוח אדם, חקלאים ומתווכים, שמצליח להטות את הממשלה מדרך המלך ולהכתיב הגדלה נוספת של יבוא העובדים הזרים.

יישום מדיניות הממשלה כלשונה היה מאפשר לה לעמוד ביעד שהציבה, והיה מאפשר העסקה של כ–100 אלף נשים ערביות שמודרות ממנו עקב חסמים שונים. ואם נדמה היה שיבוא העובדים הזרים פוגע רק בהן, כיום ברור – החלטת בנק ישראל על הריבית היא ביטוי לכך – כי התוצאות ההרסניות של הכניעה לסחטנות של לובי חברות כוח האדם האינטרסנטי משפיעות על כלל הציבור.

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות