הפיצוי על פגיעה בחופש ההתארגנות בחברה: 100 אלף שקל

מאת: עו"ד אלישר זקרי 

פורסם ב- Ynet משפט, ב- 19.7.2017

לכתבה המקורית ב Ynet לחץ כאן

ארגון העובדים "מען" ניסה לגייס את עובדי "יהודה רשתות פלדה", אך נתקל בהפרעה של ההנהלה. בית הדין לעבודה קבע שעל החברה לפצות אותו

בית הדין לעבודה בבאר שבע קבע לאחרונה שחברת "יהודה רשתות פלדה" תפצה בכ-100 אלף שקל את ארגון העובדים "מען", משום שהפריעה להצטרפות עובדיה לשורותיו. השופט צבי פרנקל קבע כי בניגוד לחוק, החברה הביעה עמדה שלילית ברורה בקשר לעצם ההתארגנות וכן ביחס לארגון ופעולותיו.

באוגוסט 2016 הודיע ארגון העובדים "מען" לחברה, שבבעלותה כמה מפעלים לייצור פלדה, כי הוא הארגון היציג של עובדיה לאחר שגייס לשורותיו יותר משליש מהם. הארגון ביקש לנהל מול ההנהלה משא ומתן קיבוצי, אך היא סירבה, הכחישה את מעמדו כארגון יציג וטענה שהוא מפעיל לחץ ואיומים על העובדים. הארגון בתגובה הכריז על סכסוך עבודה והודיע על שביתה.

ההנהלה לא נותרה חייבת והפיצה מכתב בקרב העובדים המזהיר אותם שלא ישולם להם שכר בימי השביתה ושהיא זכאית לתבוע פיצויים מכל עובד ששובת. לאחר שהעובדים שבו לעבודה סדירה היא קיימה את הבטחתה וניכתה מהם שכר. בין לבין שלח מנהל המפעל המרכזי מכתב לעובדים שבו הזהיר אותם לא להצטרף לארגון שכן "מדובר בחברה ערבית שמפנה את כספם לטרור".

בנסיבות אלה פנה הארגון לבית הדין לעבודה וביקש שיוצהר שהוא הארגון היציג וכן שפעולות החברה הן פגיעה חמורה בחופש ההתארגנות המזכה אותו בפיצוי. הוא ציין שגייס לפחות 123 מכ-300 העובדים.

נטען כי מכתב ההנהלה נועד להביע עמדה ברורה נגד הצטרפות לארגון והיה רצוף שקרים והכפשות. כמו כן, ניכוי השכר לא היה פרופורציונאלי ונועד לזרוע ייאוש בקרב עובדי המפעלים קשיי היום.

החברה טענה מנגד שמספר העובדים שהצטרפו לארגון נמוך בהרבה. לדבריה, 15 עובדים שלחו מכתבי ביטול ועובדים נוספים הוחתמו על טפסי ההצטרפות מבלי שהיו מודעים על מה הם חותמים ובלי שהאג'נדה הפוליטית של הארגון הוצגה בפניהם.

עוד נטען שלא היה ניסיון או כוונה שיטתית לפגוע בחופש ההתארגנות. לגרסת החברה, לא בוצעה הפחתת שכר אלא רק הפחתת הפרמיה שלה היו זכאים העובדים לולא נעדרו. כמו כן, צוין שמכתב המנהל נשלח על דעתו האישית והוא ננזף.

אבל השופט צבי פרנקל קיבל את טענת הארגון בעניין היציגות ומצא שהצליח להוכיח ש-106 עובדים הצטרפו לשורותיו. גם טענות הארגון ביחס לפגיעה בחופש ההתארגנות התקבלו במלואן. בהתייחס למכתב מנהל המפעל ציין השופט שמדובר באמירות של דמות בכירה בשלבים הראשונים והרגישים של ההתארגנות. סכום הפיצוי הראוי בגין המכתב הועמד על 30 אלף שקל.

בגין ניכויי השכר פסק השופט פיצוי של 20 אלף שקל וציין שמצד אחד הם לא היו סבירים אך מאידך בוצעו מהפרמיות של העובדים ולא מהשכר עצמו.

מכתב ההנהלה, לדברי השופט פרנקל, היה הצעד הבוטה ביותר והוא מזכה את הארגון בפיצוי של 50 אלף שקל. לדבריו, במסגרת המכתב החברה הביעה עמדה שלילית ברורה בקשר לעצם ההתארגנות וכן ביחס לארגון ופעולותיו.

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ הארגון: עו"ד מורן סבוראי, עו"ד אמיר בשה, עו"ד גלעד זבידה
  • ב"כ החברה: עו"ד אורלי ג'רבי, עו"ד גליה קלינמן
  • עו"ד אלישר זקרי עוסק בדיני עבודה
  • הכותב לא ייצג בתיק

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות