הנשים החדשות של אום אל-פחם

"פעם נשים באום אל פחם לא יצאו לעבוד", אומרת עולא, "אבל היום הכל נהיה יקר, אי אפשר לחיות, ואנשים מתרגלים שנשים יוצאות לעבודה. לנו לדור הצעיר של הנשים, נמאס לשבת בבית בלי פרנסה ולחכות לגואל. הבעיה היא שבכפר משלמים על חודש מלא מה שבחוץ מקבלים על שמונה ימי עבודה!

פורסם בסלונה ב 18.11.13

לפני כשבוע הגיעה עולא (שם בדוי) לפגישה עם רכזת ארגון העובדים מען ופא טיארה, בלוויית 4 צעירות נוספות מאום אל-פחם. הצעירות הגיעו לחפש עבודה בענף החקלאות, אך השיחה התרחבה לנושאים רבים, ובמהלכה נגלתה תמונה מורכבת, מעוררת יאוש ותקווה גם יחד. "זוהי תופעה חדשה", אומרת ופא טיארה, רכזת הפרויקט "נשים וחקלאות" במען. "לאום אל-פחם יצא שם של מקום שנשים לא יוצאות לעבוד מחוצה לו, אבל מאז שפרסמתי מודעה של דרושות מגיעות אלי עשרות פניות של נשים מאום אל-פחם בכל שעות היום והלילה".

"פעם נשים באום אל פחם לא יצאו לעבוד", אומרת עולא, "אבל היום הכל נהיה יקר, אי אפשר לחיות, ואנשים מתרגלים שנשים יוצאות לעבודה. לנו לדור הצעיר של הנשים, נמאס לשבת בבית בלי פרנסה ולחכות לגואל. הבעיה היא שבכפר משלמים על חודש מלא מה שבחוץ מקבלים על שמונה ימי עבודה! המעסיקים המקומיים מנצלים את המצוקה הכלכלית של הנשים ואת מיעוט מקומות העבודה, ופשוט מנצלים אותנו. לו היינו מתארגנות ותובעות את המעסיקים, הם היו לומדים לקח".

עולא, בת 22, היא ללא ספק טיפוס של מנהיגה. היא סיימה את לימודיה בהצטיינות (ממוצע 98 בבגרות), והיא חולמת לסיים סמינר למורות וללמד ערבית. בינתיים היא מחפשת עבודה כדי לחסוך כסף ללימודים, אחרי שכבר התחתנה ויש לה תינוק בן 7 חודשים. בעלה עובד כשיפוצניק, אך משכורתו אינה מספקת לממן לה לימודים. "אני מקווה להתחיל ללמוד באוקטובר הבא, ולא מתכוונת להכנס להריון נוסף עד שאסיים ללמוד", היא מגלה. בינתיים אמה מטפלת בתינוק כשהיא עובדת.

הנסיון של עולא בעבודה קשה. כשסיימה את התיכון היא עבדה במשך שנה וחצי במפעל ליצור גבינה בכפר סמוך, והרוויחה 2,500 ש’ תמורת 8 שעות עבודה פיזית בעמידה על הרגלים. אבל כשסיימה לעבוד ובקשה את תלושי השכר, התברר לה לתדהמתה שהשכר הרשום היה רק 1,300 שקל לחודש. "קיבלתי דמי אבטלה מצחיקים ממש. כל פעם שעבדתי בכפר הסיפור הזה חזר על עצמו", היא אומרת. "פעם עבדתי בחנות בגדים במשך 40 יום תמורת 700 שקל! מרוב כעס לקחתי את מפתח החנות, ולא החזרתי אותו עד שקבלתי תוספת."

בדרך היא עשתה קורס של מזכירות רפואית, אך לא הצליחה למצוא עבודה במקצוע. "בכפר כל עבודות המזכירות תפוסות על ידי המתנדבות של השירות הלאומי, ובחוץ, אם יש לך מטפחת על הראש, הרבה יותר קשה לך להתקבל לעבודה", היא אומרת.

בתקופה האחרונה עבדה אצל קבלן ששלח קבוצות של עובדות למקומות עבודה שונים, מטבריה וקיסריה ועד לוד, כל פעם לתקופה מוגבלת. "שם לפחות קבלתי שכר מינימום, וזה מה שרציתי. מצד שני דרשו מאתנו לעבוד שעות נוספות, ולשלוש מאתנו יש תינוקות. תוסיפי שעתים נסיעה לכל כוון, וזה נהיה בלתי אפשרי".

כששואלים אותה למה היא רוצה לעבוד דווקא בחקלאות, עבודה פיזית קשה שנחשבת נחותה, היא אומרת בפשטות: "אני מוכנה לעבוד בכל עבודה שבה אקבל תלוש חוקי ואת הזכויות המגיעות לי. שמעתי שמען דואגים לעבודה עם כל הזכויות".

עולא מאוד מודאגת מחוסר הבטחון באום אל-פחם, מהאלימות והרצח, מהנשירה מבתי הספר של צעירים המסתובבים ברחובות, מכך שכל חוג או השתלמות עולים יותר ממה שאנשים יכולים לשלם. לדעתה העוני הוא שורש כל הבעיות, והיא שולחת אצבע מאשימה כלפי המוסדות הערבים שלא עושים דבר בנושא, כלפי התושבים חסרי המודעות, וכלפי המוסדות הרשמיים.

"אני מקווה שאצליח להיות מורה" היא אומרת, "למרות שגם בקרב מורות יש אבטלה גבוהה, וקשה למצוא עבודה בלי פרוטקציה. הלוואי שהבן שלי יהיה רופא, וכשתהיה לי בת, אעודד אותה לרכוש מקצוע. אני מרגישה שהזמנים משתנים, אבל העוני הורס אותנו, ואני לא יודעת מאיפה מתחילים את השינוי".

מנאר_ליאון_ריכטר-קטן
מנאר, צילום, 2013, ליאון ריכטר (מתוך הפרויקט – נשים הלומדות במוסדות אקדמיים) צילום מהתערוכה לחם ושושנים

על "לחם ושושנים"

לחם ושושנים היא תערוכת מכירת אמנות לטובת פרויקט "נשים ועבודה" של ארגון העובדים מען ושל עמותת סינדיאנת הגליל לסחר הוגן.

תערוכת לחם ושושנים תתקיים ביום שישי ה-27 בדצמבר בין השעות 09:00-16:00, וביום שבת ה- 28 בדצמבר בין השעות 09:00 – 22:00, במתחם קסטיאל As Is, רח‘ אלפסי 36 תל אביב-יפו.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לסולידריות בין יהודים וערבים, עובדים ומובטלים, אמנים ופועלות חקלאות. כל ההכנסות מתערוכת "לחם ושושנים" יוקדשו להשמה של נשים ערביות במקומות עבודה, וקידום פעילות כלכלית, חברתית ותרבותית במסגרת פרויקט "נשים ועבודה" שיזם ארגון העובדים מען.

לאתר לחם ושושנים

לאתר ארגון העובדים מען

לאתר סינדיאנת הגליל

לסרטון "תראו אותנו":

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות