האסיפה הכללית של מען – התארגנות עובדים בתנופה

תנופת ההתארגנות של ארגון העובדים מען בשנת 2012-13, והגיוון הגיאוגרפי והלאומי של המתאגדים בו, ללא הבדל דת, גזע, לאום או מין, השתקפו היטב באסיפה הכללית של הארגון, שהתכנסה בבבית הספר לאמנות מנשר בתל אביב ביום 15 ביוני.  

DSC_8889 copyתנופת ההתארגנות של ארגון העובדים מען בשנת 2012-13, והגיוון הגיאוגרפי והלאומי של המתאגדים בו, ללא הבדל דת, גזע, לאום או מין, השתקפו היטב באסיפה הכללית של הארגון, שהתכנסה בבבית הספר לאמנות מנשר בתל אביב ביום 15 ביוני.

השתתפו באסיפה 70 מתוך 81 הנציגים שנבחרו על ידי מקומות העבודה המאוגדים וכן הסניפים של מען: נציגי בתי הספר לאמנות מוסררה, תיאטרון חזותי ומנשר לאמנות, והעמותה לשירותים חברתים (מרכז המוסיקה) בראש העין; המכללה הטכנולוגית ספיר (שדרות); נציגי המפעלים ג'אנה משקאות (נצרת עלית), ולוי מתכת ועץ (מישור אדומים). בנוסף השתתפו נציגי עובדי רשות העתיקות (מזרח ירושלים) שמען מנהל עבורם מאבק למען העסקה ישירה; עובדות חקלאות ערביות (המשולש) שמועסקות במסגרת פרויקט הנשים של מען; פעילים ומתנדבים.

בשנה האחרונה חתם מען על הסכם קיבוצי שני בבית הספר לאמנות מוסררה, ועל הסכמים קיבוציים חדשים בבית הספר לתיאטרון חזותי ובעמותת חלונות, והוא מנהל מו"מ מתקדם לקראת חתימה בבית הספר לאמנות מנשר ובמפעל ג'אנה. במפעל לוי מתכת ובעמותה לשירותים חברתיים המאבק למו"מ קיבוצי עדיין בראשיתו, וגם במכללות ספיר ותל חי, מען נמצא בשלבים ראשוניים של התאגדות.

השג חשוב נוסף של השנה האחרונה הוא פסיקת בית הדין הארצי לעבודה בעניין חובתה של רשות העתיקות לקלוט 21 עובדים שמאוגדים במען בהעסקה ישירה, והפעלת סעיף 12א לחוק חברות כוח אדם, שקבעה הלכה שתסייע לכל עובד המועסק על ידי חברת כוח אדם לאורך זמן בחברה ממשלתית או פרטית. 21 העובדים נקלטו ברשות העתיקות, וקבוצת עובדים נוספת ממזרח ירושלים המיוצגת ע"י מען מצפה ליישום פסק הדין.

רוחות של שינוי מנשבות באזור

"האסיפה הכללית השנה מהווה נקודת ציון משום שרוחות של שינוי ומהפכות מזעזעות את הסדר הישן באזור בדרישה לדמוקרטיה וצדק חברתי. מה שמייחד את המתכנסים כאן, הוא שהם מאמינים בכוחם לשנות מהיסוד, להתחבר לאחיותינו ואחינו באיסטנבול, בדמשק, בקהיר וברמאללה, ולהיות חלק מהאזור המתהווה", כך פתח מנכ"ל מען, אסף אדיב את דבריו, לאחר ברכות קצרות של אסמא אגבארייה זחאלקה ממפלגת דעם.

אדיב דיבר על המדיניות הכלכלית של הממשלה הימנית, המלווה במדיניות סרבנית כלפי השלום, ופוגעת בפועלים משני צדי הקו הירוק. "יותר ויותר עובדים בישראל נדחקים לאבטלה, או נאלצים לעבוד שעות ארוכות ללא כל ביטחון תעסוקתי. כדי לשנות מציאות זו, דרוש איגוד מקצועי לוחם", אמר אדיב, "ומען מציבה אלטרנטיבה למדיניות ההסתדרות, המשתפת פעולה עם מדיניות ההפרטה וההתנחלויות של ממשלת הימין. כאשר בוחרים להתאגד במען, בוחרים במסר ברור ובמחויבות חברתית עמוקה. מען מבטיח לא רק שכר רצוף, הפרשות לפנסיה וקידום בוותק, אלא גם ערך מוסף של מאבק לשינוי סדר העדיפויות החברתי, של תמיכה בשלום, ושל סולידריות."

פאנל של נציגי עובדים

לכבוד האסיפה הופק סרטון בבימוי נדב הראל, ובו נציגי עובדים שהתאגדו במען קוראים להתארגנות עובדים, ומדברים על הצורך בהתארגנות, על הקשיים ועל היתרונות.

בהמשך לסרט נערך פאנל של נציגי עובדים שסיפרו על השלבים השונים של המאבק, וגילו שהמשותף בין מורה למוסיקה מישראל ופועל במפעל עץ מהשטחים רב על המפריד.

IMG_8485"הפחד לקלקל את מערכת היחסים שנרקמה בין המנהל לבין המורים, והפחד שנפוטר, השאירו אותנו בעבודה למרות התנאים הקשים: פיטורים כל אוגוסט, ועבודה הרבה מעבר לשעות המשולמות", סיפרה עדית קרימולובסקי-שופן, חברת ועד במרכז למוסיקה בראש העין, "אבל כשראינו שמשקיעים מיליונים בהיכל המוסיקה החדש ולא מוכנים להשקיע במוסיקאים שנותנים לו את הנשמה החלטנו להתארגן, ותוך שבועיים הצלחנו לארגן 30 מורים במען. שלחנו מכתב למנהל, ולא קיבלנו שום תשובה רשמית שהוא מוכן להכנס למו"מ. כל ההתחלות קשות, אבל אנחנו נגיע להסכם חתום עם ההנהלה."

מוהיב אבו רחמה ממפעל לוי מתכת במישור אדומים סיפר על תנאי העבודה הקשים והבלתי בטיחותיים במפעל, על השכר הזעום (90-100 שקל ביום), על אי נכונותו של בעל הבית להכנס למו"מ, ועל הנסיון של הבעלים לשכנע את העובדים לעזוב את מען ולהגיע להבנות ישירות אתו כדי לשבור את ההתארגנות.

בפאנל השתתפה גם תמי פרבר, עו"סית שהתמודדה על ראשות איגוד העו"סים בראש רשימת "מאבק העו"סים" למען שינוי דמוקרטי באיגוד. "למרות שאנחנו מאוגדים בהסתדרות אין מי שידאג לנו", הסבירה פרבר. "אחרי שנותרנו מאוכזבות כתוצאה מכשלון מאבק האיגוד בשנת 2011 וההסכם שנכפה עלינו על ידי האוצר והנהגת ההסתדרות, החלטנו לא לחזור אחורה. שם בעקבות השביתה החל תהליך שאין חזרה ממנו ואנחנו ממשיכים להאבק. אני מורידה את הכובע בפני מען, המאגד את כל מי שהממסד לא רואה אותם ממטר ורואה בזאת שליחות. שוויון, צדק ושלום הם ערכים שהתארגנות עובדים צריכה לדבוק בהם, כי מדובר לא רק במשכורת אלא באיזה חברה אנחנו חיים."

"המחאה כן עשתה משהו", הסבירה נציגת ועד עובדי מנשר, אילת בכר, על הסיבות שהובילו את המורים בבית הספר להתארגן, "כי התחלנו לראות את עצמנו כקבוצה ולא כאוסף של יחידים שכל אחד מגיע להסדר אישי עם המעביד. היה משהו רעוע ביחסי העבודה, ורצינו להסדיר אותם, האם אנחנו קבלנים או עובדים? האם נוכל להיות מסורים לתלמידים מעבר לשעה שמשלמים לנו עליה? בשיח שנוצר עם המנהל התחילו להיווצר יחסים חדשים. הסכם יחזק את המחויבות שלנו למקום ולתלמידים, ויאפשר כבוד הדדי."

את הפאנל סיכם ניאז קדאדחה, תושב הגדה, ממאבק עובדי מחצבת סלעית במישור אדומים. "אני פונה לחבריי הפלסטינים החדשים המתארגנים במען", פתח קדאדחה. "ללא סולידריות, ללא התמדה, ובעיקר ללא אמון במען לא תשיגו כלום. הכוח שלנו היה באחדות בינינו למען. ללא התמיכה של האגוד לא היינו יכולים להשיג את מה שהשגנו. במען אני מרגיש כמו במשפחה. כאן מטפלים בבני אדם, לא רק בפועלים. מען הוא הסולידריות, מען הוא הצדק והשוויון."

עוד ברכו סמיר אל-מוגרבי, בשם עובדים ממפעל אלומיניום קונסטרקשן במישור אדומים שתובעים את המעביד בסיוע מען, ומרסלו פילבסקי, נציג התארגנות המורים במכללת ספיר.

בחלק האחרון של האסיפה הוגשו דוחות של ועדת הביקורת, תקציב וכן נבחרה ההנהלה, הועד הארצי וועדת הביקורת. האסיפה אישרה את הדוחות והרכב המוסדות בהצבעה פה אחד.

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות