אחד במאי 2014 – נאבקים על זכויות עובדים בעברית וערבית

כיכר ביאליק בליבה של תל אביב לא ראתה אירוע כזה מימיה. אסיפת העם שכינסו עובדי מתחם ביאליק, המאוגדים בארגון העובדים מען, עם אורחיהם הרבים, לרגל יום הפועלים הבינלאומי האחד במאי, היתה בעלת אופי מיוחד.

עובדי מתחם ביאליק ארחו אירוע ייחודי באחד במאי בתל אביב

כיכר ביאליק בליבה של תל אביב לא ראתה אירוע כזה מימיה. אסיפת העם שכינסו עובדי מתחם ביאליק, המאוגדים בארגון העובדים מען, עם אורחיהם הרבים, לרגל יום הפועלים הבינלאומי האחד במאי, היתה בעלת אופי מיוחד. בזה אחר זה עלו הדוברים – ביניהם היה ייצוג מגוון ביותר של נציגי קבוצות עובדים שהתארגנו השנה, ארגוני עובדים, נציגי ציבור ואמנים – וכל אחד ואחת מהם תרמו בדרכם ליצירת פסיפס של סולידריות פועלית חוצה גבולות ומגזרים.

גם המנחה, ינון ינאי, חבר ועד עובדי מתחם ביאליק, וגם דוברים נוספים מבין עובדי המקום נתנו את הטון של הערב בקריאה לסולידריות של עובדים שאינה יודעת גבולות, ובתביעה הברורה שלא לתת לאחוז האחד של הטייקונים לחיות על חשבון כולנו. מהבמה יצאה אמירה נחרצת נגד שיטות העסקה נצלניות ופוגעניות שדוחקות יותר ויותר עובדים יהודים וערבים למציאות של חוסר בטחון.

מאידך ובאותה עת הדגישה הבמה את הנחישות של המארגנים לא להתעלם ממציאות של אפליה לאומית וכיבוש ולתת ביטוי נאות ורציני לקבוצות של עובדים ערבים שמאוגדים במסגרת מען. נציג ועד עובדי מוסך צרפתי, חאתם אבו זיאדה, שהגיע יחד עם חבריו מהגדה המערבית הכבושה לאחר שארגון העובדים מען הצליח להסדיר להם אישורי כניסה לאירוע, סיפר בדבריו על מאבק עובדי המוסך להשיג תנאי עבודה הוגנים בהנהגת מען. גם וופא טיארה, שדיברה בשם עובדות החקלאות הערביות ריגשה את הקהל בהזדהות שלה ושל חברותיה עם מאבק העובדים בבית ביאליק. (ראו נאום וופא טיארה בידיעה נפרדת).

נציגי הציבור החברים במועצת העיר תל אביב הן ממרצ (מיקי גיצין וגבי לסקי) והן מעיר לכולנו (שלי דביר) בטאו בדבריהם ובנוכחותם באירוע את האהדה הציבורית הגדולה לה זוכה מאבק עובדי מתחם ביאליק שתובעים להכיר בהם כעובדי עירייה ולהפסיק את השערורייה של העסקתם הפיקטיבית כקבלנים עצמאיים.

ניר נאדר – רכז סניף ארגון העובדים מען בתל אביב המלווה את מאבקם של עובדי מתחם ביאליק מזה מספר חודשים נתן את הטון של האסיפה כאשר קרא למאבק חברתי חריף מול עיריית תל אביב הקפיטליסטית שמנוהלת לטובת מיעוט קטן. נאדר הדגיש את הראייה הרחבה של מען ששואבת אופטימיות מרוחות השינוי ושאיפה לחופש ודמוקרטיה בעולם הערבי, והעלה על נס את מאבקם של עובדי מתחם ביאליק המראים בנחישותם להשיג זכויותיהם ובסולידריות שלהם, את עוצמת האנרגיות החברתיות הקיימות לקידום שינוי שורשי בחברה.

בין האמנים שהופיעו

הבמאים דורון צברי ויהושע סובול, הזמרים חמי רודנר, יהלי סובול, איה כורם וגבי ברלין, המשוררים נועה בנתור, חגית גרוסמן ונועם פרטום, טל ניצן ודניאל באומגרטן..

נציגי התארגנויות עובדים – רותי אמנו (עובדי מתחם ביאליק), תמי פרבר (מאבק העו"ס), וופא טיארה (עובדות חקלאות ערביות במען), חאתם אבו זיאדה (ועד עובדי מוסך צרפתי), אורית זולוטוב גורי (ועד מורי המוסיקה בראש העין) יאסר אבו ערישה (ועד עובדי לאומי קארד), גיא כהן (מאבק מתרגמי הכתוביות).

נציגי ציבור – ניר נאדר (ארגון העובדים מען), מיקי גיצין וגבי לסקי (חברי מועצת העיר תל אביב מטעם מרצ) ושלי דביר (חברת מועצת העיר ברשימת עיר לכולנו באופוזיציה).

_DSC4217

_DSC4178

_DSC4161

_DSC4129

_DSC4097

_DSC3977

_DSC3948

_DSC4347

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות