אחד במאי 2014 – נאבקים על זכויות עובדים בעברית וערבית

כיכר ביאליק בליבה של תל אביב לא ראתה אירוע כזה מימיה. אסיפת העם שכינסו עובדי מתחם ביאליק, המאוגדים בארגון העובדים מען, עם אורחיהם הרבים, לרגל יום הפועלים הבינלאומי האחד במאי, היתה בעלת אופי מיוחד.

עובדי מתחם ביאליק ארחו אירוע ייחודי באחד במאי בתל אביב

כיכר ביאליק בליבה של תל אביב לא ראתה אירוע כזה מימיה. אסיפת העם שכינסו עובדי מתחם ביאליק, המאוגדים בארגון העובדים מען, עם אורחיהם הרבים, לרגל יום הפועלים הבינלאומי האחד במאי, היתה בעלת אופי מיוחד. בזה אחר זה עלו הדוברים – ביניהם היה ייצוג מגוון ביותר של נציגי קבוצות עובדים שהתארגנו השנה, ארגוני עובדים, נציגי ציבור ואמנים – וכל אחד ואחת מהם תרמו בדרכם ליצירת פסיפס של סולידריות פועלית חוצה גבולות ומגזרים.

גם המנחה, ינון ינאי, חבר ועד עובדי מתחם ביאליק, וגם דוברים נוספים מבין עובדי המקום נתנו את הטון של הערב בקריאה לסולידריות של עובדים שאינה יודעת גבולות, ובתביעה הברורה שלא לתת לאחוז האחד של הטייקונים לחיות על חשבון כולנו. מהבמה יצאה אמירה נחרצת נגד שיטות העסקה נצלניות ופוגעניות שדוחקות יותר ויותר עובדים יהודים וערבים למציאות של חוסר בטחון.

מאידך ובאותה עת הדגישה הבמה את הנחישות של המארגנים לא להתעלם ממציאות של אפליה לאומית וכיבוש ולתת ביטוי נאות ורציני לקבוצות של עובדים ערבים שמאוגדים במסגרת מען. נציג ועד עובדי מוסך צרפתי, חאתם אבו זיאדה, שהגיע יחד עם חבריו מהגדה המערבית הכבושה לאחר שארגון העובדים מען הצליח להסדיר להם אישורי כניסה לאירוע, סיפר בדבריו על מאבק עובדי המוסך להשיג תנאי עבודה הוגנים בהנהגת מען. גם וופא טיארה, שדיברה בשם עובדות החקלאות הערביות ריגשה את הקהל בהזדהות שלה ושל חברותיה עם מאבק העובדים בבית ביאליק. (ראו נאום וופא טיארה בידיעה נפרדת).

נציגי הציבור החברים במועצת העיר תל אביב הן ממרצ (מיקי גיצין וגבי לסקי) והן מעיר לכולנו (שלי דביר) בטאו בדבריהם ובנוכחותם באירוע את האהדה הציבורית הגדולה לה זוכה מאבק עובדי מתחם ביאליק שתובעים להכיר בהם כעובדי עירייה ולהפסיק את השערורייה של העסקתם הפיקטיבית כקבלנים עצמאיים.

ניר נאדר – רכז סניף ארגון העובדים מען בתל אביב המלווה את מאבקם של עובדי מתחם ביאליק מזה מספר חודשים נתן את הטון של האסיפה כאשר קרא למאבק חברתי חריף מול עיריית תל אביב הקפיטליסטית שמנוהלת לטובת מיעוט קטן. נאדר הדגיש את הראייה הרחבה של מען ששואבת אופטימיות מרוחות השינוי ושאיפה לחופש ודמוקרטיה בעולם הערבי, והעלה על נס את מאבקם של עובדי מתחם ביאליק המראים בנחישותם להשיג זכויותיהם ובסולידריות שלהם, את עוצמת האנרגיות החברתיות הקיימות לקידום שינוי שורשי בחברה.

בין האמנים שהופיעו

הבמאים דורון צברי ויהושע סובול, הזמרים חמי רודנר, יהלי סובול, איה כורם וגבי ברלין, המשוררים נועה בנתור, חגית גרוסמן ונועם פרטום, טל ניצן ודניאל באומגרטן..

נציגי התארגנויות עובדים – רותי אמנו (עובדי מתחם ביאליק), תמי פרבר (מאבק העו"ס), וופא טיארה (עובדות חקלאות ערביות במען), חאתם אבו זיאדה (ועד עובדי מוסך צרפתי), אורית זולוטוב גורי (ועד מורי המוסיקה בראש העין) יאסר אבו ערישה (ועד עובדי לאומי קארד), גיא כהן (מאבק מתרגמי הכתוביות).

נציגי ציבור – ניר נאדר (ארגון העובדים מען), מיקי גיצין וגבי לסקי (חברי מועצת העיר תל אביב מטעם מרצ) ושלי דביר (חברת מועצת העיר ברשימת עיר לכולנו באופוזיציה).

_DSC4217

_DSC4178

_DSC4161

_DSC4129

_DSC4097

_DSC3977

_DSC3948

_DSC4347

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا








כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות