האחד במאי: במרכז המוסיקה בראש העין מנגנים – עכשיו בשכר הוגן

 

שורה מרשימה של מוסיקאים צפויים לעלות על הבמה של כנס "מוסיקה עובדת \ رنين المعاول" שמארגן ארגון העובדים מען לרגל האחד במאי ושיערך בבית היוצר בשבת 30.4. חלקם – אלו שמלמדים במרכז המוסיקה בראש העין – יעשו זאת כמנהיגי עובדים שיציינו שם את השגתו של הסכם קיבוצי תקדימי למורי המוסיקה. במקום יהיו גם נציגי התאגדויות נהגי משאיות, מורי מכללות לאמנות, עובדי מוסכים ובניין, ועובדות חקלאות – בארוע שכולו קריאה להתאגדות וסולידריות בין עובדים.

אלפי מורים למוסיקה מלמדים במרכזים עירוניים וקהילתיים ברחבי הארץ בשכר נמוך, ללא קידום, לעתים ללא זכויות סוציאליות וללא תשלום על תקופת החופשות. מורי ראש העין היו לפני ההסכם במצב טוב לעומת מקומות אחרים. היה להם תלוש שכר ותשלום לפנסיה, אבל לא היה להם סולם שכר והם לא קבלו תשלום עבור חודשי הקיץ. ברוב מרכזי המוסיקה והמתנ"סים מועסקים מורי מוסיקה כ"קבלנים בחשבוניות" או כפרילנסרים. למעשה מדובר בעובדי קבלן המועסקים בשכר עלוב וללא בטחון תעסוקתי. רובם מתרוצצים בין מספר מקומות עבודה בתקווה להשיג עוד כמה שעורים ולפרנס את משפחתם. כל זאת בחצר האחורית של המעסיק הציבורי  – עיריות ובתי ספר שאמורים לתת לילדים ולנער חינוך חינם.

נגד מציאות זו ניהלו מורי ראש העין מאבק במשך שנתיים וחצי. בסבלנות אין קץ, אבל בלי להרפות לרגע הצלחנו יחד עם המורים להסדיר את תנאי העבודה במרכז המוסיקה. בדרך נאלצנו לעבור ארבע הכרזות על סכסוך עבודה, שביתה אחת, קונצרט מחאה מול העיריה, התדיינות בבית הדין לעבודה ומאבק ציבורי שגייס את ההורים והתלמידים למוסיקה.

ההסכם שחתמנו עליו העלה את המשכורות של כלל המורים בממוצע ב-15%, סדיר שכר למורים בחודש אוגוסט ויוצר רצף תעסוקתי, מתגמל על וותק, תארים אקדמאים וניהול הרכבים ותזמורות. ההסכם יושם החל ממרץ 2016 ושילם רטרואקטיבית מינואר 2015. שכרם של מורים וותיקים עלה ביותר מ -20%, ומגיע עד לתוספת של 2000 ₪ בחודש.

על ההשג אמרה החלילנית אורית גורי זולוטוב, חברת ועד המורים במרכז המוסיקה: "אני ממש מאושרת להמשיך לעסוק במוסיקה ללא התחושה המעיקה שאין תמורה הולמת לעבודתי, וללא העננה של סכסוכי עבודה ושביתות. אני גאה בהשג שלנו ושל ארגון העובדים מען, ומאוד מקווה שכל מורי המוסיקה בארץ יקחו את התקדים הזה צעד אחד קדימה, ויתאגדו".

החינוך למוסיקה הוא מרכיב מרכזי וחיוני של התהליך החינוכי בעולם המודרני. אסור להשלים עם המצב הבלתי נסבל שמורים למוסיקה, בעלי כשרון ותארים אקדמאיים, מלמדים את ילדינו בתנאי עבודה שמשדרים להם שאין כל הערכה לתרומתם.

קבוצת המורים של ראש העין, שהפכו את עירם למרכז מוסיקה בינלאומי, עשו את הצעד הראשון במסע הארוך לקראת העסקה הוגנת של מורי המוסיקה בישראל.

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות