גל האלימות בירושלים הוא תולדה של מדיניות העוני וההפקרה של תושבי ירושלים המזרחית

המטרה לדחוק אותם לשכונות מעבר לגדר, בהן מחנה הפליטים שועפט וכפר עקב, שם מתהווה אסון הומניטרי. כך נדחקת ירושלים למעגל של אלימות מקצינה והולכת.

מוסדות המדינה, ובראשם המוסד לביטוח לאומי, שרות התעסוקה, משרד הפנים ועיריית ירושלים, מתגייסים למרר את חייהם של תושבי ירושלים הפלסטינים

המטרה לדחוק אותם לשכונות מעבר לגדר, בהן מחנה הפליטים שועפט וכפר עקב, שם מתהווה אסון הומניטרי

כך נדחקת ירושלים למעגל של אלימות מקצינה והולכת.

מדיניות ישראל בירושלים המזרחית מכוונת למטרה ברורה ומוצהרת – צמצום האוכלוסיה הפלסטינית בעיר, והגברת הריבונות הישראלית בירושלים המזרחית, כדי לסכל מבעוד מועד כל אפשרות להסדר שיוכל להביא שלום לירושלים.

ארגון העובדים מען, הפועל גם למצות את זכויותיהם של תושבי ירושלים המזרחית מול המוסד לביטוח לאומי ושרות התעסוקה, נתקל יומיום בביטוייה המעשיים של מדיניות זו. מוסדות אלו מקיימים נהלים נפרדים ומפלים כנגד האוכלוסיה הפלסטינית, נהלים אשר בפועל מכשילים תביעות לקצבאות קיום של האוכלוסיה הפלסטינית. התוצאה העגומה היא הגירה מוגברת בלית ברירה לשכונות מעבר לגדר שאין בהן כל תשתיות, והחרפת העוני. (ראה בהרחבה את הדו"ח המצורף של מען: ירושלים המזרחית- אסון הומניטרי (PDF))

תחולת העוני בירושלים המזרחית עומדת על  77% מהאוכלוסיה. 41,000 משפחות (238,800 איש) נמצאות הרחק מתחת לקו העוני, אך רק 3,000 משפחות נהנות מקצבאות קיום. העוני החריף וסירובה העיקש של עיריית ירושלים לאשר תוכניות בנייה לתושבים הפלסטינים, מחוללים משבר דיור חריף, האונס את התושבים לעקור לשכונות שישראל הפקירה מחוץ לגדר ההפרדה, שם הם סובלים מהעדר תשתיות, העדר עבודה, ומצב המוביל בהכרח לפיצוץ.

המדיניות הברוטאלית של ישראל כלפי הפלסטינים בירושלים המזרחית מחריפה את האלימות, ואתמול אף גבתה מחיר כבד – חייה של תינוקת תמימה.

ארגון העובדים מען מתריע, כי המשך מדיניות זו, המסכלת הסדר שלום ביד אחת, וממררת את חיי הפלסטינים ביד השנייה, מובילה את כולנו, יהודים וערבים, לאסון.

מען מציע לארגן סיור בשכונות העוני בעבר לגדר ופגישות עם תושבים נפגעי מדיניות זו.

לפרטים נוספים: מיכל שורץ, דוברת מען, 050-4330067

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות