גל האלימות בירושלים הוא תולדה של מדיניות העוני וההפקרה של תושבי ירושלים המזרחית

המטרה לדחוק אותם לשכונות מעבר לגדר, בהן מחנה הפליטים שועפט וכפר עקב, שם מתהווה אסון הומניטרי. כך נדחקת ירושלים למעגל של אלימות מקצינה והולכת.

מוסדות המדינה, ובראשם המוסד לביטוח לאומי, שרות התעסוקה, משרד הפנים ועיריית ירושלים, מתגייסים למרר את חייהם של תושבי ירושלים הפלסטינים

המטרה לדחוק אותם לשכונות מעבר לגדר, בהן מחנה הפליטים שועפט וכפר עקב, שם מתהווה אסון הומניטרי

כך נדחקת ירושלים למעגל של אלימות מקצינה והולכת.

מדיניות ישראל בירושלים המזרחית מכוונת למטרה ברורה ומוצהרת – צמצום האוכלוסיה הפלסטינית בעיר, והגברת הריבונות הישראלית בירושלים המזרחית, כדי לסכל מבעוד מועד כל אפשרות להסדר שיוכל להביא שלום לירושלים.

ארגון העובדים מען, הפועל גם למצות את זכויותיהם של תושבי ירושלים המזרחית מול המוסד לביטוח לאומי ושרות התעסוקה, נתקל יומיום בביטוייה המעשיים של מדיניות זו. מוסדות אלו מקיימים נהלים נפרדים ומפלים כנגד האוכלוסיה הפלסטינית, נהלים אשר בפועל מכשילים תביעות לקצבאות קיום של האוכלוסיה הפלסטינית. התוצאה העגומה היא הגירה מוגברת בלית ברירה לשכונות מעבר לגדר שאין בהן כל תשתיות, והחרפת העוני. (ראה בהרחבה את הדו"ח המצורף של מען: ירושלים המזרחית- אסון הומניטרי (PDF))

תחולת העוני בירושלים המזרחית עומדת על  77% מהאוכלוסיה. 41,000 משפחות (238,800 איש) נמצאות הרחק מתחת לקו העוני, אך רק 3,000 משפחות נהנות מקצבאות קיום. העוני החריף וסירובה העיקש של עיריית ירושלים לאשר תוכניות בנייה לתושבים הפלסטינים, מחוללים משבר דיור חריף, האונס את התושבים לעקור לשכונות שישראל הפקירה מחוץ לגדר ההפרדה, שם הם סובלים מהעדר תשתיות, העדר עבודה, ומצב המוביל בהכרח לפיצוץ.

המדיניות הברוטאלית של ישראל כלפי הפלסטינים בירושלים המזרחית מחריפה את האלימות, ואתמול אף גבתה מחיר כבד – חייה של תינוקת תמימה.

ארגון העובדים מען מתריע, כי המשך מדיניות זו, המסכלת הסדר שלום ביד אחת, וממררת את חיי הפלסטינים ביד השנייה, מובילה את כולנו, יהודים וערבים, לאסון.

מען מציע לארגן סיור בשכונות העוני בעבר לגדר ופגישות עם תושבים נפגעי מדיניות זו.

לפרטים נוספים: מיכל שורץ, דוברת מען, 050-4330067

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות