גילוי דעת של מען: סולידריות עם המורים הפלסטינים הנאבקים למען כבודם ולמען צדק חברתי

teachers strike ramallah 2-3-16.jpg-3
הפגנת מורים ברמאללה, 2.3.2016

מזה יותר מחודש אנו עוקבים בעניין רב והזדהות עם המאבק החשוב של המורים הפלסטינים, הנלחמים על שכר הוגן ולמען צדק חברתי. המורים הפלסטינים הניפו את דגל המאבק האזרחי הדמוקרטי, למען הזכות להתאגד באיגודים עצמאיים שנבחרו באופן דמוקרטי. סיסמאות המאבק של המורים הן אותן סיסמאות שהופיעו לפני חמש שנים בהפגנות העממיות של האביב הערבי, שבטאו את שאיפתם של העמים הערביים לחופש, קידמה וחיים של כבוד.

מול מאבקם הצודק של המורים התנהל מסע השמצה שניסה לפגוע בלגיטימיות של השביתה ושל דרישותהם, בטענה כאילו המאבק משרת אג'נדות פוליטיות או מפלגתיות צרות. אין דבר רחוק יותר מהאמת. התביעות של המורים הפלסטינים לשכר הוגן, לניהול שקוף ושוויוני של המשאבים הלאומיים ותביעתם לבחור את מנהיגי האיגוד ולמען זכות השביתה – הן כולן תביעות בסיסיות שכל חברה מתוקנת חייבת להבטיחן לעובדיה, ומי שתומך בצדק חברתי ושוויון חייב לתמוך בהם. משטרים שמונעים מעובדים את הזכויות הבסיסיות האלו הם משטרים שיוצרים פערים מעמדיים חריפים, דוחפים להקצנה פנימית, ובסופו של חשבון הורסים כל דינמיקה חברתית בונה.

ארגון העובדים מען מאגד עובדים ערבים ויהודים בישראל ומגן על זכויותיהם. מזה יותר משני עשורים מען מקדם בניית תנועת פועלים דמוקרטית לעובדים משני העמים, המבוססת על עקרון השוויון, והדוחה כל סוג של אפליה או גזענות או הפרדה על בסיס לאום, דת, גזע או מין. מתוך עקרון האחווה בין העובדים אנו מתנגדים לכיבוש הישראלי של השטחים הפלסטינים, וקוראים להשכנת שלום בין העמים.

מען משקיע משאבים רבים להגן על זכויות העובדים הפלסטינים בירושלים ובאזורי התעשייה בהתנחלויות. עובדים פלסטינים רבים באזורים אלו נופלים בין הכסאות: הם גם סובלים מניצול והשפלה מצד מעסיקים ומוסדות רשמיים ישראלים, ומצד שני השלטון הישראלי מונע מהם לפנות ולקבל תמיכה מהאיגודים המקצועיים הפלסטינים, שפעולתם באזורי ההתנחלויות ובירושלים אסורה.

בהיותנו איגוד ששם לעצמו מטרה לתת מסגרת והגנה לעובדים מנוצלים וחסרי תמיכה איגוד מקצועית, ולאור המגמות הקפיטליסטיות הקיצוניות שהשתלטו על העולם, ברור לנו שמאבקם של המורים הפלסטינים ראוי לסולידריות, ואנו תומכים במאבקכם ללא כל היסוס. זהו מאבק הראוי לתמיכת כל לוחמי השוויון והצדק בעולם. אין לנו ספק שמאבק זה רק מחזק את החברה הפלסטינית ואת היסודות חפצי החיים שבתוכה, השואפים לצדק, חופש ועצמאות.

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות