בוגרות קורס ההידרופוניקה במשולש התחילו למכור את תוצרתן

לאחר כשנה של גידול ירקות בשיטה ההידרופונית על קירות בתים וגדרות, חמש בוגרות של קורס ההידרופוניקה מבאקה אלגרביה ומברטעה התחילו למכור חסות טריות, טעימות, ללא שום ריסוס וכימיקלים, לבעל מסעדה מברטעה. היה זה הישג ראשון לאחר כשנה של התנסות, כצעד ראשון לקראת הפיכה מצרכניות של ירקות מאכל למגדלות נלהבות, שיוצרות מקור הכנסה חדש לבית.

נג'מה כבהה, אשת חינוך ומנהלת גן ילדים לחינוך מיוחד בברטעה משתתפת בפרויקט ומפעילה מערכת הידרופונית בגן הילדים. את התוצרת שהיא וילדי הגן מגדלים במערכת היא מוכרת ל Crispy b&c, מסעדה מקומית בברטעה. "תוך כדי ההתנסות בגידול ירקות בשיטה ההידרופונית נחשפו ילדי הגן לתהליך הגידול של הירק מהזרע ועד לצלחת. זוהי הזדמנות ללמידה משמעותית שמפתחת את הוויסות החושי, הרגשי והתחושתי של התלמידים. היום התקדמנו בפרויקט לשלב השיווק של התוצר מהמערכת, לאחר שהשתמשנו בירקות בגן ולקחנו אותם הביתה למשפחה."

 בעל המסעדה, בקר כבהה, רוכש את התוצרת באותו מחיר שהוא רכש מהספק הקודם שלו. "אנחנו תומכים בכל פרויקט שתומך בקידום מעמד האישה וכל תמיכה שקשור בקידום החברה, היהודית והערבית. אנחנו תורמים לגם לעמותות שעוזרות לחולי סרטן, ולאחרונה תרמנו למחלקת הקורונה בבית החולים. אם אני יכול לעזור לפרויקט על ידי רכישה של חסה למסעדה אני עושה זאת בשמחה."

המגדלות הן בוגרות פרויקט ההידרופוניקה של מען – ארגון עובדים וסינדיאנת הגליל לסחר הוגן. במהלך הפרויקט למדו הנשים את עקרונות הגידול ההידרופוני, בנו מערכות בביתן והתנסו בגידול מגוון ירקות בעונות השנה השונות וכיצד להתמודד עם מזיקים. אופן הגידול ההידרופוני מאפשר לא רק לגדל מזון נקי וזול יותר, הוא גם מייתר את השימוש בשטחי אדמה גדולים ובכוח אדם רב, וחוסך הרבה מים. הוא מאפשר לנשים להפוך מצרכניות ליצרניות מזון, לספק לעצמן ולמשפחותיהן מזון נקי ואיכותי, ולמכור את תוצרתן.

המגדלות נעזרו באפליקציה שפותחה במיוחד על ידי חברת Hydroponic Network עבור הפרויקט. האפליקציה סיפקה למגדלות מכשיר למדידה ומעקב אחר איכות וטמפרטורת המים ובריאות הגידולים וסיפקה ליווי מקצועי לאורך כל שלב הגידול. שיתוף הפעולה מאפשר לנשים להתנסות ולהתמקצע בטכנולוגיה חדשנית בתחום החקלאות האורבנית בעוד המיזם יכול לבדוק את היעילות של הפלטפורמה החדשה בשימוש על ידי קהילה.

המגדלות נחשפו ליתרונות שיטת הגידול הזו, שהיא מהירה וזולה יותר לעומת החקלאות המסורתית, כאשר התוצרת יותר טרייה, טעימה ובריאה. הן גם הפכו לשגרירות של חשיבות השמירה על הטבע והסביבה, אוויר נקי, קיימות כלכלית, ובנוסף למשבר האקלים. זאת בנוסף לפיתוח וקידום הכלכלה המקומית בישובים הערבים, ומתאים מאוד לנשים.

ליצירת קשר והצטרפות לפרוייקט ליחצו כאן

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות