אסף אדיב – לנפץ גבולות בסולידריות עובדים

הנוסח המלא של נאומו של אסף אדיב, מנכ"ל ארגון העובדים מען, באסיפה שנערכה ב-27.4 לציון האחד במאי, בבית מזיא, בירושלים.

אסף אדיב, מנכ"ל מען

אנו מכנסים את אירוע האחד במאי של מען השנה בירושלים, כאשר במרכזו ההסכם הקיבוצי שהשגנו לאחרונה במוסך צרפתי, המבטיח זכויות לעובדים פלסטינים של מוסך שנמצא במישור אדומים. בגלל המשמעות התקדימית של ההסכם הזה, על רקע 50 שנות כיבוש אכזרי, החלטנו לקבוע את הכנס בירושלים.

כדי להגיע להסכם במוסך צרפתי היינו צריכים להגיע לפסק דין של בית הדין לעבודה, שקבע כי פיטוריו של חאתם אבו זיאדה היו חסרי בסיס ומהווים פגיעה בזכות ההתארגנות של העובדים במוסך צרפתי. ההישג הזה בבית הדין מבטא את מעמדו של מען בפני בתי הדין לעבודה ובציבור בכלל. שיתפנו במאבק המשפטי את צוות עורכי הדין סבוראי, בשה וזבידה שביחד עם עורכת הדין של מען איה ברטנשטין הביאו את מען להישגים משפטיים חשובים. האחרון שבהם היה פסק הדין בבית הדין הארצי לעבודה שקבל את ערעור מען בתיק בחברת יהודה רשתות.

מען הוא ארגון עובדים שיודע לשפר את שכרם ותנאיהם של העובדים, מתי נכון להתעקש במו"מ ומתי נכון להתפשר. זה לא מונע ממען להתייצב לצד עובדים פלסטינים בהתנחלויות, לצד מי שיוצאים לעבודה ב- 2.00 בבוקר כדי לעבור יומיום את ההשפלה במחסומים, ולהתגייס כארגון עובדים במאבק לשלום שיבטיח עצמאות  לעם הפלסטיני.

ארגון העובדים מען גאה להיות איגוד העובדים היחיד בישראל שלקח על עצמו באופן סיסטמתי לפעול במטרה לאגד ולהגן על העובדים הפלסטינים שמועסקים על ידי מעסיקים ישראלים. אנו שוברים בעבודה היומיומית הזו את החומות בין ישראלים ופלסטינים, בין ערבים ויהודים, ויוצרים במקומה  סולידריות שוברת חומות.

למי שטוענים ששלום בין העמים הוא בלתי אפשרי, אנו עונים בבנית תנועה עממית של עובדים גם בצד הפלסטיני וגם בצד הישראלי. אחרי 24 שנים של הסכמים ריקים מתוכן שרק הנציחו את הכיבוש  ברור לנו שצריך לשנות כוון, ואנו מציעים דרך חדשה למפגש של כוחות מתקדמים בבין עמי האזור. אנו מזדהים בכל לבנו עם שאיפת העמים הערבים לשים קץ לדיקטטורות, ובראשם העם הסורי.

החזון האזרחי והדמוקרטי שאנו מחוייבים לו בישראל ובפלסטין ובעולם הערבי מתחבר לצורך להגדיר מחדש את תנועת הפועלים והשמאל בעולם שבו מצביעים עובדים למנהיגים לאומנים וגזענים כמו טראמפ ולה פן. עובדים רבים בחברה הישראלית נגועים בשנאת הזר וצרות המוח השוביניסטית. אנו לא מוכנים להכפיף את הדרך שלנו למגמות מסתגרות אלו.

במאות הקודמות הצמיחה תנועת הפועלים במערב שמאל מהפכני שהתחנכנו לאורו. היום אנו עדים להתחברות מסוכנת בין ימין קיצוני לשמאל דוגמטי שאיבד קשר למציאות. מתנגדי האיחוד האירופי בצרפת ובבריטניה משמאל ומימין תומכים בפוטין, ומתייצבים לצידו של אסד המנהל מלחמת השמדת עם. מנהיגי שמאל בולטים כמו מלאנשון הצרפתי, ג'רמי קורבין הבריטני וברני סאנדרס האמריקאי משתמשים בסיסמאות אנטי אימפריאליסטיות כביכול כדי להתנכר למאבק העמים הערביים לחופש. הם עושים שם רע לשמאל ודוחקים את העובדים לזרועות לה פן וטראמפ.

עבורנו שמאל מתחיל במחויבות לבני אדם באשר הם, והאביב הערבי אינו משהו שקורה במקום אחר אלא כאן ועכשיו. לכן במען סולידריות בין עובדים לא נעצרת בקו הירוק.

כשאנו מסתכלים בעימות הפנימי בהסתדרות בין ניסנקורן ויחימוביץ אנחנו תוהים מה בעצם ההבדל ביניהם. ניסנקורן כרת ברית עם הליכוד וכולנו כשחד"ש מצטרפת לקואליציה שלו, בעוד ששלי יחימוביץ כרתה ברית עם ש"ס. האם כך באמת אפשר לייצר אג'נדה של סולידריות פועלים? הרי בנוגע למלחמה ושלום, שניהם מתייצבים עם נתניהו ולא מציגים שום אלטרנטיבה.

כיום הגישה שלנו נראית לא מעשית וקשה להשגה. אבל אנו מאמינים שקריאה נקייה ופתוחה לעובדים להתאחד ללא תלות בלאום בדת ובצבע תניב פירות, גם אם זה יקח זמן. האלטרנטיבה החברתית פוליטית של מען כבר מאחדת בתוכה כיום עובדים פלסטינים שדורשים הכרה בזכותם הבסיסית לשכר ותנאים ולחיים נורלמים, מורי אמנות המועסקים על ידי מוסדות שאינם מכבדים אותם, עובדי בניין שנאנקים תחת התאונות הקטלניות, עובדות נקיון וחקלאות המנוצלות על ידי קבלני משנה, וכל מי שרוצים להצטרף אלינו.

מען פתוח לשיתופי פעולה, ומשלב ידיים עם כל  מי ששותפים לעקרונות ולערכים האלו. כך חברנו ל'קו לעובד', לטלויזיה החברתית ולאחרים במאבק למען הבטיחות בענף הבניין; חברנו לקליניקות למשפט באוניברסיטה העברית, למוקד לזכויות הפרט ולעיר עמים במאבק לצדק לעובדים ומובטלים פלסטינים במזרח ירושלים; ולארגון הבוגרים של השומר הצעיר ביצירת קואופרטיב של עובדות נקיון במשולש.

אני מרגיש שבמפגש כאן באולם הקטן הזה, כמו במפגשים אחרים, מען הוא סטארט-אפ מדהים ומרגש, שגלום בו פוטנציאל לשנות את העולם.

יחי האחד במאי ! סולידריות ללא חומות !

 

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות