אמאני קעדאן בדיון בכנסת על כוח עבודה זר בבתי אבות: "אם תשפרו שכר ותנאי עבודה יקלטו אלפי נשים ערביות במקום ליבא עובדים זרים"

אמאני קעדאן בישיבת הכנסת, 21.3

ישיבה משותפת של ועדות העבודה והפנים של הכנסת דנה אתמול, יום ג' ה-21.3, בהצעה לבטל את האיסור על העסקת עובדים זרים בבתי אבות, ולהתיר לראשונה העסקת אלפי עובדים זרים כפתרון למצוקת כוח האדם בהם. זוהי הישיבה השניה של ועדות העבודה והפנים בנושא זה בחודשיים האחרונים, כאשר ברקע מהדהדת עדיין פרשת ההתעללות בקשישים בבית אבות בחיפה שהמחישה את המציאות הקשה והאכזרית בבתי האבות. לטענת מנכ"ל משרד הבריאות, מר משה בר סימנטוב, קיים מחסור של 2400 עובדים ולא של 5,000 עובדים כפי שנטען בישיבה הקודמת.

אמאני קעדאן שייצגה את ארגון העובדים מען, התנגדה נחרצות להתרת העסקת עובדים זרים בבתי אבות, בטענה שהיא תביא לפגיעה נוספת במצבם ובמעמדם של העובדים המועסקים בהם כיום, ותסגור את הדלת בפני העסקת אלפי עובדים ועובדות נוספים, במיוחד נשים ערביות, המשוועות לעבודה.

קעדאן דחתה מכל וכל את הטענות שהועלו על ידי נציג ארגון בתי האבות ודוברים נוספים, שיש מחסור חמור בכוח אדם בבתי אבות משום שעובדים ישראלים אינם מוכנים לעבוד בהם. "אם תשפרו את תנאי העבודה והשכר ותתנו הכשרה מתאימה – תמצאו אלפי נשים ערביות לעבודה בבתי אבות, בנוסף לאלו שכבר עובדות בענף ".

מנסיונה של קעדאן כאחראית השמה בפרויקט "נשים וחקלאות" של מען, "העסקת עובדים זרים בחקלאות גרמה להורדה בשכר העבודה של העובדים הקיימים, וסגרה את הדרך בפני עובדים, ובעיקר עובדות מקומיות, להקלט בענף." קעדאן ספרה כי במשרד מען בבאקה אלגרביה רשומות מאות נשים ערביות שמחפשות עבודה קבועה והוגנת, והציעה למשרד הבריאות ולבתי האבות להשקיע מאמץ ומשאבים לקידום והכשרת עובדות בישראל, במקום להתיר העסקת עובדים זרים. "תוכנית כזאת תיתן פתרון למצוקת כוח האדם וגם תסייע בפתרון בעיית האבטלה והעוני", אמרה.

מנהל בית אבות שהשתתף בדיון טען כי התקצוב הלקוי של משרד הבריאות לעובד, שעומד על 7,600 ₪ מכסה בקושי את תשלום שכר המינימום בלי כל תוספות, ובלי שניתן לקדם את העובד או לפתח פעילויות נוספות בתוך בית האבות. חיזק את דבריו חה"כ אילן גילאון, שציין כי הפתרון אינו בהתרת עובדים זרים אלא בשינוי התקצוב של המדינה לטיפול בקשישים.

בפברואר הציג מען בפני יו"ר ועדת העבודה והרווחה חה"כ אלי אלאלוף תכנית פעולה בנושא עובדי סיעוד.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות