איך לשתף את האוכלוסייה הערבית במאבק נגד תאונות הבניין

בשבת ה- 2.1 נערך במשרד מען בבאקה אל-גרביה דיון בשאלה כיצד לקדם את המאבק נגד תאונות בניין בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל, וכיצד לשתף עובדי בניין ואת משפחות הנפגעים. במפגש השתתפו חה"כ ג'מאל זחאלקה, מנכ"ל ארגון העובדים מען אסף אדיב וצוות מען בבאקה, בני משפחות של עובדים שנהרגו פעילים ועובדי בניין הפעילים במען

בשבת ה- 2.1 נערך במשרד מען בבאקה אל-גרביה דיון בשאלה כיצד לקדם את המאבק נגד תאונות בניין בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל, וכיצד לשתף עובדי בניין ואת משפחות הנפגעים. במפגש השתתפו חה"כ ג'מאל זחאלקה, מנכ"ל ארגון העובדים מען אסף אדיב וצוות מען בבאקה, בני משפחות של עובדים שנהרגו פעילים ועובדי בניין הפעילים במען

 liqa baqa 2-1-14

המפגש שיזם ארגון העובדים על ריבוי תאונות העבודה בענף הבניין – 30 עובדי בניין מצאו השנה את מותם בתאונות עבודה – נערך על רקע המודעות הגוברת בציבור לנושא. התקשורת החלה לטפל לאחרונה בתאונות ביתר שאת, וועדת העבודה של הכנסת ערכה דיון על הסיבות לריבוי התאונות והעדר ענישה ואכיפה בדצמבר האחרון. הקואליציה למאבק בתאונות בניין שהוקמה לאחרונה הצליחה להציב מראה בפני המערכת ולהרים קול צעקה שנשמע למרחוק.

על רקע זה כינס ארגון העובדים מען הפעיל בתחום זה במשך שנים רבות, מפגש עם חה"כ ג'מאל זחאלקה שהוא חבר בועדת העבודה והרווחה של הכנסת והשתתף בדיון שנערך שם. במפגש בבאקה השתתפו עובדים ומנהלי עבודה הקשורים למען, בעלי נסיון רב בענף הבניין, ובני משפחות של הקורבנות.

רכזת סניף מען במשולש וופא טיארה, שפתחה את הדיון, סיפרה על הפעילות העניפה של מען בתחום עובדי הבניין וקראה לשים קץ שהשקפה שהתאונות הם גזירת הגורל. "התאונות הם מעשה ידי אדם ולא גזירה (זה לא מאללה, זה מעבדאללה). וופא גם מתחה ביקורת על קשר השתיקה בחברה הערבית על תאונות קטלניות מתוך התחשבות שאינה במקומה בקבלנים שהם קרובי משפחה.

אוסמה מסארווה מערערה, שאביו תאופיק מסארווה נהרג ב- 2007, הציג בפני הנוכחים את נסיונו העגום בחקירת סיבות התאונה, והקלות הבלתי נסבלת של הענישה כלפי האחראים, שקיבלו 6 חודשי עבודות שרות וקנס של 6500 ₪, למרות שמדובר ברשלנות פושעת שגרמה למותו של אביו.

אדיב גאנם סיפר על מותו של בנו אוסמה בשנת 2014. הוא נקלע למצב אבסורדי כאשר נאלץ להאבק במשטרה ובפרקליטות שכבר החליטו לסגור את התיק, למרות שכלל לא חקרו את התאונה הקטלנית שגרמה למות בנו.

מנהלי העבודה שאדי חמוד ועסאם אבו ראס ספרו על המציאות הבלתי אפשרית באתרי הבניה, כאשר עשרות קבלני משנה פועלים זה לצד זה, כאשר כלל לא ברור אם עובדיהם מיומנים בעבודות בגובה או עברו הדרכות מתאימות. לטענתם קיימת תעשיה של ייצרני אישורים המאפשרת לכל המעוניין לרכוש לעצמו סיפור כיסוי שיגן עליו מפני תביעה מבלי לדאוג למנגנוני בטיחות שיגנו על חייהם של העובדים.

חה"כ ג'מאל זחאלקה שהשתתף בדיון העלה שאלות רבות. הוא טען ש"הזלזול הבולט בחייהם של עובדי הבניין קשור ישירות לכך שמדובר בעובדים ערבים וזרים. אם היה מדובר בעובדים יהודים היחס של התקשורת ודעת הקהל היה שונה".

מנכ"ל מען אסף אדיב סיכם את הדיון, וקרא לנוכחים להתגייס למערכה של הקואליציה נגד תאונות בניין. אדיב הדגיש כי נוצרה שעת כשר לאור הדיון בועדת העבודה של הכנסת ושינוי יחסם של הרשויות לתאונות העבודה, ביחוד בכל הקשור לפיקוח ולחקירה של מקרי מוות. "הגיע הזמן" אמר אדיב "שיוקדשו התקציבים והמשאבים הנחוצים שירתיעו קבלנים ומנהלים רשלנים האדישים לבטיחות עובדיהם."

אדיב הדגיש במיוחד את הצורך לקדם קמפיין ציבורי בנושא תאונות עבודה בישובים הערביים, והחשיבות של אימוצו על ידי התקשורת הערבית, שעד כה התעלמה ממנו. בין ההצעות שהוצעו: לארגן כנסים ציבוריים לדיון בנושא התאונות; לעודד ולגייס את בני משפחות הקורבנות לבנות מסגרת שתפעל לשנות את מצבם של עובדי הבניין, ובעיקר תמנע את התאונה הבאה.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות